MENU
zdravy-zivot

Nosíte pravidelne tesné rifle? Koledujete si o ťažkosti

Tesné oblečenie môže zvýrazniť aj celulitídu.
Zdravý život

Nosíte pravidelne tesné rifle? Koledujete si o ťažkosti

Pri kúpe riflí si dávajte pozor na veľkosť. Ak vám sťahujú lýtka a musíte zadržať dych, aby ste si ich zapli, určite si kúpte väčšie. Inak vám hrozia bolesti.

Najčastejším problémom, ktorý zažívate pri tesnom oblečení je zhoršené dýchanie. Je to automatické vyústenie príliš stiahnutého drieku. Pri dýchaní tak nemôžu všetky orgány pracovať naplno, upozorňuje nemecký portál fitforfun.de. Ak presedíte v tesnom oblečení väčšinu dňa, pokojne sa môžete prepracovať k zhoršenej koncentrácii a bolestiam hlavy. Telo totiž nie je optimálne zásobené kyslíkom.

Pozor na chrbát

Tesné nohavice môžu spôsobiť aj pocit napätia v chrbte. Pri stiahnutom drieku nevydržíte sedieť s vystretým chrbtom. Hľadáte úľavové pozície, pri ktorých sa cítite lepšie a vytáčate sa do rozličných strán, čo chrbtu určite neprospeje. Príliš tesný odev totiž  automaticky obmedzuje pohyblivosť. V úzkych nohaviciach sa často nedá ani poriadne sedieť. Z dlhodobého hľadiska to vyústi do svalového napätia. Objaviť sa môže aj bolesť krčnej chrbtice. Pri vykrivenom sede, držíte automaticky v nesprávnej pozícii aj hlavu.

Škodlivé teplo

Pri tesných nohaviciach vzniká aj ďalší problém, a tým je teplo. Negatívne môže ovplyvniť oblasť genitálií, napríklad semenníkov. Vhodnejšie je pre ne prostredie, ktoré je o trochu chladnejšie ako prirodzená telesná teplota. Vzniknuté a nahromadené teplo v nohaviciach môže postupne negatívne ovplyvniť produkciu spermií v semenníkoch. Pozor si však musia dávať aj dámy.

Príliš tesné oblečenie podporuje vznik vaginálnych plesňových infekcií. „Pošvu prirodzene kolonizujú kvasinkové huby, pod kontrolou ich drží aj nízka hodnota pH,“ vysvetľuje nemecký gynekológ Christian Albring. „Množia sa však, ak jeho hodnota vo vagíne stúpne, prípadne je kožná bariéra aj narušená.“Tesné oblečenie môže pokožku často doslova „drhnúť“. Kvasinky majú vo všeobecnosti v obľube teplé a vlhké prostredie.

Hrozí celulitída

Príliš úzke rifle podporujú aj vznik celulitídy. Za ťažkosťami sa skrýva obmedzenie cirkulácie nielen krvného obehu. V „stiahnutej“ oblasti sa ľahšie hromadia tekutiny a zhoršuje sa i odplavovanie škodlivín lymfatickým systémom. Časté nosenie priúzkych nohavíc podporuje aj vznik kŕčových žíl.

Pod tesným oblečením však nemusíte chápať len rifle. Dámy často v snahe zmenšiť opticky poprsie, siahnu po menších podprsenkách. Nemecký internista doktor Ivo Grebe dámy varuje, že dlhodobé nosenie tesnej podprsenky môže vyústiť do bolestí, ktoré mnohé ženy vnímajú ako ťažkosti so srdcom alebo pľúcami. Zle zvolená podprsenka znemožňuje hlboké dýchanie, postupne dýchate plytšie a plytšie. Ideálne je oblečenie, v ktorom sa cítite voľne a slobodne.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor