MENU
zdravy-zivot

Nízka sexuálna túžba u mužov a jej príčiny: Ako zvýšiť libido prirodzenou cestou?

Ilustračné foto
Zdroj: GettyImages
Zdravý život

Nízka sexuálna túžba u mužov a jej príčiny: Ako zvýšiť libido prirodzenou cestou?

Nízka sexuálna túžba môže mať viacero príčin. Dokonca môže byť u mužov predzvesťou niektorých závažných chorôb. Ako zvýšiť libido prirodzenou cestou a zároveň zlepšiť svoj nielen intímny život? Existuje niekoľko jednoduchých riešení.

Znížené libido značí znížený záujem o sexuálnu aktivitu. Ak stratíte chuť na sex z času na čas, nejde o žiadny závažný problém. Navyše treba vedieť, že úroveň libida  sa počas života mení a s pribúdajúcim vekom je čoraz nižšia. Avšak dlhodobo nízke libido u mužov najmä v mladšom veku je dôvod na obavy. Niekedy totiž môže byť indikátorom závažných chronických chorôb.

Tu je niekoľko možných príčin nízkeho libida u mužov.

Nízky testosterón

Testosterón je dôležitý mužský hormón. U mužov sa väčšinou produkuje v semenníkoch. Je zodpovedný za budovanie svalov a za stimuláciu produkcie spermií. Vaša hladina testosterónu tiež ovplyvňuje vašu sexuálnu túžbu. Optimálna hladina tohto hormónu sa líši v závislosti od veku. Pokles testosterónu je normálnou súčasťou starnutia.

Syndróm nepokojných nôh

Vedeli ste, že tento zdravotný problém môže vplývať aj na vaše libido? Syndróm nepokojných nôh je nekontrolovateľné nutkanie pohybovať nohami. Podľa istej štúdie z roku 2013 muži s touto zdravotnou komplikáciou majú vyššie riziko vzniku erektilnej dysfunkcie ako muži, ktorí netrpia syndrómom nepokojných nôh. Erektilná dysfunkcia je stav, keď muž nemôže mať alebo udržať erekciu.

V uvedenej štúdii vedci tiež zistili, že muži, ktorí trpeli syndrómom nepokojných nôh aspoň päťkrát za mesiac, mali o 50 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku erektilnej dysfunkcie ako muži bez tohto syndrómu. Problémy s erekciou potom súviseli i s poklesom libida kvôli strachu zo zlyhania počas pohlavného styku.

Chronické ochorenie

Je celkom prirodzené, že keď sa necítite dobre, nemáte chuť ani na sex. Preto náhlemu dlhotrvajúcemu poklesu libida treba venovať pozornosť najmä, ak ste mladí a nemáte diagnostikovanú niektorú z nasledujúcich chorôb. Pokles libida môže byť totiž jej predzvesťou.

 - rakovina
- diabetes 2. typu
- vysoký krvný tlak
- vysoký cholesterol
- chronické zlyhanie pľúc, srdca, obličiek a pečene
- depresie a iné psychické problémy

Poruchy spánku a stres

Nekvalitný spánok sa podpíše na vašom celkovom zdraví a spôsobí zákonite i pokles chuti na sex. Takisto aj stres má na svedomí, že záujem o pohlavný styk klesá.

Ako zvýšiť libido prirodzenou cestou

Liečba nízkeho libida často závisí od liečby základného problému, ktorý tento pokles spôsobuje. Ak je nízke libido zapríčinené vašim zdravotným stavom, možno budete musieť zmeniť lieky. Ak sú za poklesom libida psychologické príčiny, možno je potrebné navštíviť terapeuta na poradenstvo v oblasti vzťahov.

Kroky na zvýšenie libida môžete podniknúť aj sami a to hneď teraz. Nasledujúce skutočnosti majú potenciál zvýšiť vašu chuť na sex:

- viesť zdravší životný štýl
- dopriať si dostatok spánku
- naučiť sa zvládať stres
-  jesť zdravšiu stravu a potraviny, či prípravky, ktoré obsahujú prirodzené afrodiziaka

Nevšednú silu afrodiziak, ktoré dokážu stimulovať vaše libido a skvalitniť váš život, poznali už dávni predkovia. Teraz ju opäť objavuje i súčasná medicína. Na trhu býva dostupných niekoľko podporných prostriedkov s obsahom prírodných afrodiziak na zvýšenie libida a zlepšenie erekcie. Medzi nimi vyniká napríklad prípravok od slovenského výrobcu, ktorý má za sebou dlhoročné skúsenosti a veľa spokojných užívateľov.

Ide o koncentrované perorálne tabletky Stoporex® Klasik, ktoré sú dostupné bez predpisu a dajú sa objednať z pohodlia vášho domova. Prípravok má jednoduché užívanie a môžete si ho bez obáv dopriať aj dlhodobo. Cieľom jeho pôsobenia je pevnejšie, tvrdšie a kvalitnejšie stoporenie pohlavného údu a to prirodzene prostredníctvom zlepšenia prekrvenia a zvýšenia sexuálneho apetítu. Tu nájdete viac informácii o prípravku a tiež skúsenosti s jeho užívaním.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor