MENU
zdravy-zivot

Nie je to infarkt. Záchvat paniky prichádza náhle. Ako ho zvládnuť?

Záchvat paniky je podobný infarktu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nie je to infarkt. Záchvat paniky prichádza náhle. Ako ho zvládnuť?

Búšenie srdca, problémy s dýchaním, strach... O slovo sa nehlási infarkt, ale panický atak, teda niekoľko minút trvajúca úzkosť.

Ohlási sa najčastejšie silným búšením srdca, potením, tlakom na hrudi, problémami s dýchaním, trasom, suchom v ústach, nevoľnosťou, strachom o život a obavou, že sa človek „zblázni“. Väčšina ľudí sa snaží v momente vyhľadať lekársku pomoc, pretože má podozrenie na infakrt. 

Ak lekár vylúči biologickú príčinu ťažkostí, s veľkou pravdepodobnosťou ide o panický atak. Teda epizódu intenzívneho vnútorného nepokoja, úzkosti a strachu, ktorá môže prísť bez vonkajšej zjavnej príčiny. Niekto sa s týmto stavom stretne iba raz za život, u pacientov s panickou poruchou sa však záchvaty opakujú v pravidelných intervaloch.

Podľa odborníkov sa navyše množstvo úzkostných porúch, pod ktoré spadá aj panická porucha, oproti dobe pred pandémiou zdvojnásobilo. Aj keď úzkostný stav či panika nemôžu v danej chvíli poškodiť telesné či psychické zdravie, ide o veľmi nepríjemnú ilúziu. 

Telesné príznaky záchvatu:

 • zvýšený tep
 • nadmerné potenie
 • tras
 • sucho v ústach
 • zvieravý pocit v oblasti hrudníka
 • zrýchlený dych
 • závraty
 • nevoľnosť a zvracanie
 • napätie vo svaloch
 • návaly tepla či chladu
 • zovreté hrdlo
 • zvýšený krvný tlak
Podľa prieskumov sa objavuje skôr u žien, ktoré trápi až 2x častejšie ako mužov.Podľa prieskumov sa objavuje skôr u žien, ktoré trápi až 2x častejšie ako mužov.
Podľa prieskumov sa objavuje skôr u žien, ktoré trápi až 2x častejšie ako mužov.
Zdroj: Shutterstock

Psychické príznaky záchvatu: 

 • nepokoj a nadmerný stres
 • psychické napätie
 • ľakavosť
 • katastrofické myšlienky
 • strach zo smrti, chorôb a samotného strachu
 • pocit straty kontroly nad svojim telom

Tak ako príznaky aj dĺžka trvania nepríjemného záchvatu môže byť u každého človeka iná. Väčšinou však panický záchvat trvá 5 až 30 minút. Výnimočne môže kratšia epizódu odznieť aj v priebehu sekúnd či niekoľko minút. Niekedy píznaky pretrvávajú ešte dlho po záchvate. Človek môže pociťovať tras, napätie a fyzické vyčerpanie, ale aj pocit ochabnutia alebo eufórie.

Ľudia, ktorí trpia panickou poruchou dokážu neraz mierne vycítiť, že sa blíži ďalší záchvat. Existuje niekoľko opatrení, ktoré pomôžu tento stav lepšie zvládnuť.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor