MENU
zdravy-zivot

Nie Cibulková, ale astmatici: Musia sa očkovať v druhej vlne, covid je pre nich kritický

Astmatici patria medzi najviac ohrozené skupiny covidom-19.
Zdravý život

Nie Cibulková, ale astmatici: Musia sa očkovať v druhej vlne, covid je pre nich kritický

Jednou z najväčších tém a výziev tohto roka je zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 aspoň dve tretiny slovenskej populácie. Zatiaľ sa s vakcináciou spája čiastočný chaos.

Hoci sa prvé osoby u nás očkovali už počas vianočných sviatkov, začiatok roka v tejto oblasti nepriniesol žiaden výraznejší pokrok. Skôr naopak. Každý deň sme svedkami absurdností okolo vakcinácie. Európska únia jasne odporúča, aby sa po ľuďoch z takzvanej prvej línie – teda zdravotníkoch, lekároch a zamestnancoch zariadení sociálnych služieb – očkovali seniori a chorí ľudia.

Na Slovensku sme však svedkami toho, ako sa očkujú politici a rôzne pseudocelebrity. Chápem, ak sa nechá zaočkovať prezidentka, premiér, alebo iný významný predstaviteľ štátu – je to motivačné. Ale som zásadne proti tomu, aby sme na úkor pacientov uprednostňovali napríklad poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, na to nevidím žiaden dôvod. A škandál s uprednostňovaním športovcov asi ani nestojí za komentár. Je to nehoráznosť,“ vraví predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov Andrej Vilim. Pripomína tiež zistenia vedcov, podľa ktorých ak v krajine zaočkujeme milión najstarších ľudí, úmrtnosť na COVID-19 klesne o 70 percent.

Astmatici sú ohrozená skupina

V súčasnosti sme svedkami kolapsu zdravotníckeho systému, keď už nemocnice nestíhajú prijímať a liečiť pacientov s COVID-19 a zamestnanci nemocníc sú na pokraji síl. Na to, aby sa to zmenilo potrebujeme v prvom rade ochrániť najzraniteľnejšie skupiny. Tie by podľa Andreja Vilima mali mať prednosť aj pred silovými zložkami štátu ako sú vojaci, hasiči, či policajti.

Nemali by sme zabúdať na astmatikov. Keďže astma je závažné ochorenie, ktoré vedie k trvalému poškodeniu pľúc, COVID-19 je pre týchto pacientov mimoriadne nebezpečný. Preto je zarážajúce, že nie sú explicitne uvedení ako ohrozená skupina zaradená do druhej vlny očkovania,“ dodáva predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov. Asociácia preto žiada, aby táto skupina bola doplnená do národnej stratégie očkovania proti COVID-19. Zaradiť astmatikov medzi ohrozené skupiny totiž odporúča EÚ.

Astma je závažné nevyliečiteľné ochorenie dýchacích ciest. Vzniká aj dôsledkom znečisteného ovzdušia. To je veľký problémom súčasnosti a odborníci bijú na poplach, že na následky znečisteného vzduchu každoročne umiera 5 000 ľudí, vrátane astmatikov. Tí, ktorí majú ochorenia dýchacích ciest, sú teda v súčasnosti dvojnásobne ohrození.

Žiadame preto, aby na nich štát myslel prioritne. Na našu pacientsku organizáciu sa obracajú s podnetmi astmatici a pýtajú sa, prečo nie sú zaradení do druhej vlny očkovania. V prioritizácii sú síce napísaní aj ‚ostatní pacienti s chronickými chorobami‘, medzi ktorých pravdepodobne môžeme zaradiť aj astmatikov, no v záujme tohto, aby nevznikali nedorozumenia chceme, aby ich Ministerstvo zdravotníctva explicitne uviedlo,“ uzavrel Andrej Vilim.

Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (ďalej len SAAAP) je nepolitické, dobrovoľné, charitatívne, humanitárne, nezávislé združenie občanov a právnických osôb pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Cieľom SAAAP je aktívna podpora občanov a pacientov trpiacich rôznymi druhmi a formami alergie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia