MENU
zdravy-zivot

Covid-19 je pre astmatikov veľmi nebezpečný. Mali by sa očkovať čím skôr

Astmatici patria medzi najviac ohrozené skupiny covidom-19.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Covid-19 je pre astmatikov veľmi nebezpečný. Mali by sa očkovať čím skôr

Jednou z najväčších tém a výziev tohto roka je zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 aspoň dve tretiny slovenskej populácie. Zatiaľ sa s vakcináciou spája čiastočný chaos.

Hoci sa prvé osoby u nás očkovali už počas vianočných sviatkov, začiatok roka v tejto oblasti nepriniesol žiaden výraznejší pokrok. Skôr naopak. Každý deň sme svedkami absurdností okolo vakcinácie. Európska únia jasne odporúča, aby sa po ľuďoch z takzvanej prvej línie – teda zdravotníkoch, lekároch a zamestnancoch zariadení sociálnych služieb – očkovali seniori a chorí ľudia.

Na Slovensku sme však svedkami toho, ako sa očkujú politici a rôzne pseudocelebrity. Chápem, ak sa nechá zaočkovať prezidentka, premiér, alebo iný významný predstaviteľ štátu – je to motivačné. Ale som zásadne proti tomu, aby sme na úkor pacientov uprednostňovali napríklad poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, na to nevidím žiaden dôvod. A škandál s uprednostňovaním športovcov asi ani nestojí za komentár. Je to nehoráznosť,“ vraví predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov Andrej Vilim. Pripomína tiež zistenia vedcov, podľa ktorých ak v krajine zaočkujeme milión najstarších ľudí, úmrtnosť na COVID-19 klesne o 70 percent.

Astmatici sú ohrozená skupina

V súčasnosti sme svedkami kolapsu zdravotníckeho systému, keď už nemocnice nestíhajú prijímať a liečiť pacientov s COVID-19 a zamestnanci nemocníc sú na pokraji síl. Na to, aby sa to zmenilo potrebujeme v prvom rade ochrániť najzraniteľnejšie skupiny. Tie by podľa Andreja Vilima mali mať prednosť aj pred silovými zložkami štátu ako sú vojaci, hasiči, či policajti.

Nemali by sme zabúdať na astmatikov. Keďže astma je závažné ochorenie, ktoré vedie k trvalému poškodeniu pľúc, COVID-19 je pre týchto pacientov mimoriadne nebezpečný. Preto je zarážajúce, že nie sú explicitne uvedení ako ohrozená skupina zaradená do druhej vlny očkovania,“ dodáva predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov. Asociácia preto žiada, aby táto skupina bola doplnená do národnej stratégie očkovania proti COVID-19. Zaradiť astmatikov medzi ohrozené skupiny totiž odporúča EÚ.

Astma je závažné nevyliečiteľné ochorenie dýchacích ciest. Vzniká aj dôsledkom znečisteného ovzdušia. To je veľký problémom súčasnosti a odborníci bijú na poplach, že na následky znečisteného vzduchu každoročne umiera 5 000 ľudí, vrátane astmatikov. Tí, ktorí majú ochorenia dýchacích ciest, sú teda v súčasnosti dvojnásobne ohrození.

Žiadame preto, aby na nich štát myslel prioritne. Na našu pacientsku organizáciu sa obracajú s podnetmi astmatici a pýtajú sa, prečo nie sú zaradení do druhej vlny očkovania. V prioritizácii sú síce napísaní aj ‚ostatní pacienti s chronickými chorobami‘, medzi ktorých pravdepodobne môžeme zaradiť aj astmatikov, no v záujme tohto, aby nevznikali nedorozumenia chceme, aby ich Ministerstvo zdravotníctva explicitne uviedlo,“ uzavrel Andrej Vilim.

Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (ďalej len SAAAP) je nepolitické, dobrovoľné, charitatívne, humanitárne, nezávislé združenie občanov a právnických osôb pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Cieľom SAAAP je aktívna podpora občanov a pacientov trpiacich rôznymi druhmi a formami alergie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor