MENU
zdravy-zivot

5 zlozvykov, ktoré brzdia spaľovanie. Zbavte sa ich a chudnutie pôjde ako po masle

„Nič“ nejete a aj tak nechudnete?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 zlozvykov, ktoré brzdia spaľovanie. Zbavte sa ich a chudnutie pôjde ako po masle

Obmedzujete sa v strave, no kilá navyše sa vás aj tak stále držia? Na vine môžu byť aj tieto návyky, ktoré spomaľujú metabolizmus.

Aby sme schudli, potrebujeme správne fungujúci metabolizmus. Existuje však niekoľko nepríjemných dietnych pascí, do ktorých môžeme veľmi ľahko spadnúť a ktoré brzdia náše spaľovanie. Tieto veci by ste mali mať na pamäti.

1. Držíte radikálnu diétu

Aby sme zostali dlhodobo fit, potrebujeme zdravú váhu. Ale extrémne a nárazové diéty nám k tomu naozaj nepomôžu. Ak svoje telo náhle pripravíte o veľmi veľkú časť dennej zásoby energie, vypne sa aj metabolizmus . A ten je predsa v procese spaľovania nevyhnutný! 

Ak v priebehu dňa skonzumujete veľmi málo kalórií, vaše telo prejde do režimu prežitia a nejakým spôsobom sa pokúsi vystačiť si s tou energiou, čo má. Práve to, môže vo veľkej miere spomaľovať vašu snahu schudnúť.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor