Reklama

Nezvyčajné duševné poruchy: Niektoré sú ako z hororu!

Psychika je tajomná vec a občas sa s vami nepekne hrá.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Syndróm zombie, explodujúca hlava či anarchická ruka - to je len pár príkladov duševných porúch, o ktorých ste možno ani nepočuli.

Tajomná ľudská myseľ je schopná neuveriteľných vecí, a týka sa to aj porúch. Niektoré sú dobre známe, napríklad depresie či schizofrénia, no iné poznajú len tí, ktorí nimi trpia a ich najbližšie okolie. Hoci sú niektoré abnormality na prvý pohľad úsmevné, vždy sa jedná o obmedzenie a v niektorých prípadoch môžu byť až nebezpečné. Preto treba aj k takýmto ochoreniam pristupovať s rešpektom.

Capgrasova dezilúzia

Capgrasova dezilúzia alebo syndróm je priam neuveriteľná choroba, ako vystrihnutá z filmu. Postihnutý sa domnieva, že člen rodiny alebo blízky priateľ bol nahradený identickou kópiou. Pripúšťa, že človek vyzerá, správa sa a hovorí ako ich milovaný, ale odmieta veriť, že je to naozaj on.

Tento syndróm zvyčajne postihuje len vnímanie jedného človeka, nie pohľad na všetkých. Napríklad, žena môže veriť, že jej dcéra je replika jej skutočnej dcéry, ale uznáva svojho manžela a ďalšie deti ako originály. Medzi príčiny môže patriť paranoidná schizofrénia, poranenia mozgu, demencia, migréna, cukrovka, neurodegeneratívne ochorenia a hypertyreóza.

Syndróm explodujúcej hlavy

Tento syndróm nie je tak hrozný, ako vyzerá, ale určite je zvláštny. Ľudia, ktorí ním trpia, počujú pri zaspávaní alebo driemaní hlasný šum, zvyčajne aj výbuchy, tresk alebo krik. To má niekedy za následok ľahké halucinácie a strach zo zaspávania, čo je len pochopiteľné.

Nástup syndrómu je náhly a môže sa prihodiť len raz alebo každú noc. Príčiny sú neznáme a boli hlásené aj prípady desaťročných detí, ktoré ním trpeli, no najčastejší je u ľudí nad päťdesiat rokov. Okrem problémov so zaspávaním neboli zistené žiadne škodlivé účinky.

Synestézia

Synestézia je pomerne bežný stav, ktorý postihuje jedného z 23 ľudí, no väčšina z nich si neuvedomuje, že ňou trpí. Ako sa prejavuje,? Napríklad tak,že si všímate nejaké číslo alebo písmeno vždy v určitej farbe, napríklad „A“ je vždy červené. Alebo počujete zvuk, keď vidíte nejaký pohyb. Ide o nedobrovoľnú kombináciu dvoch zmyslov. Väčšina ľudí s touto poruchou tvrdí, že je to požehnanie. Postoj závisí na tom, ktorý zo 60 typov tejto poruchy osoba má. Potom môže vynikať v matematike, umení, hudbe alebo pamäťových schopnostiach. Aj keď sa objavuje hlavne v neskoršom veku, mnoho ľudí sa s ňou narodí a jednoducho predpokladajú, že všetci vidia, počujú, cítia a vnímajú veci tak, ako oni, pretože nikdy nepoznali nič iné. Príčina synestézie je neznáma, porucha je dedičná.

Folie à Deux

Folie à Deux je termín opisujúcu poruchu, keď dvaja ľudia zdieľajú rovnaký klam. Táto podivná udalosť sa môže stať dvoma spôsobmi. Prvý je, keď dvaja ľudia s vlastnými chorobami zdieľajú svoje obavy, paranoju a vízie a spoja ich do jedného. Druhý nastane, keď jeden človek vyjadruje svoje bludy tak, že je schopný o ich pravdivosti presvedčiť aj zdravého človeka. Príčinou je izolácia alebo minimálny kontakt s ostatnými ľuďmi.

Syndróm cudzej ruky a syndróm anarchickej ruky

Tieto dve poruchy sú veľmi podobné. V oboch prípadoch ruky nerobia to, čo človek chce, ale správajú sa podľa svojej vlastnej vôle. Je to veľmi obťažujúce, veď si len predstavte, že odrazu uštipnete svojho šéfa a pritom ste na nič také ani len nepomysleli! Ruka môže vykonávať každodenné úlohy, môže uchopiť aj hádzať veci, jej funkcie nie sú narušené. Jediná vec, ktorú nemôže urobiť, je byť riadená osobou, ktorej patrí.

Rozdiel medzi týmito syndrómami je, že ľudia trpiaci cudzou rukou veria, že ich ruka je riadená niekým alebo niečím iným, pričom aj samých seba označujú za niekoho iného.
Anarchická ruka znamená, že postihnutý nedokáže ovládať pohyb ruky alebo jej funkcie. Príčinou je poranenie mozgu.

Cotardov syndróm

Často sa nazýva syndrómom chodiacich mŕtvych, pretože ľudia, ktorí ním trpia, veria, že zomreli alebo neexistujú, prípadne že neexistujú časti ich tela, niektoré orgány alebo krv. Postihnutí popierajú základné potreby, pretože mŕtvi nemusia jesť, piť ani odpočívať. Nie je zriedkavé, že trpiaci preto zomrú od hladu. Iní si myslia, že sú nesmrteľní a nemôžu zomrieť takým spôsobom ako je napríklad skok z budovy alebo zrazenie autom.

Cotardov syndróm vedie k veľmi nebezpečnému správaniu. Spôsobuje ho poškodenie mozgu, ťažké depresie alebo schizofrénia.

Syndróm Alenky v ríši divov

Tento syndróm je celkom častý u detí a môže trvať až do dospelosti. Je to jav, kedy sa predmety a ľudia zdajú byť oveľa menšie alebo oveľa väčšie, než v skutočnosti sú. To spôsobuje skreslené vnímanie pohybu. Takýto človek má pocit, že ide voľným krokom, v skutočnosti sa však vlečie z nohy na nohu alebo kráča svižným tempom.

Pri CT mozgu ľudí trpiacich týmto syndrómom sa neukázali žiadne abnormality. Príčiny jeho vzniku nie sú známe, niektorí odborníci ho pripisujú migrénam. Vekom problém ustúpi.