MENU
zdravy-zivot

Nezmestíte sa do plaviek? Stavte na zelenú a kilečká pôjde dole raz-dva

Stavte na zelenú v strave!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nezmestíte sa do plaviek? Stavte na zelenú a kilečká pôjde dole raz-dva

Ak sa potrebujete zbaviť nechcených centimetrov okolo bruška, ktoré sa naň prilepili počas chladnejších mesiacov, riešením môže byť zladená strava!

Samozrejme, ideálne by bolo celoročne sa rozumne stravovať a hýbať v takej miere, aby sme si pred letom nemuseli lámať hlavu nad tým, ako sa vpratať do minuloročných obľúbených kúskov, a že do nových plaviek nemáme vhodné proporcie, píše Nový Čas pre Ženy.

Ale ako to býva už pravidlom, ženy zimné či jarné kilogramy začínajú riešiť často až na poslednú chvíľu. Nuž, za týždeň nebudete mať postavu ako modelky, ale ak začnete už teraz, tie nové plavky môžu na vás vyzerať na dovolenke famózne. Vyskúšajte zelené stravovanie.

Zelený čaj

Mätový čajMätový čaj
Mätový čaj
Zdroj: Shutterstock

V tomto prípade však myslíme ten z čerstvej mäty. Urýchľuje trávenie aj spaľovanie kalórií. Navyše má osviežujúcu chuť, brzdí chuť do jedla, a to práve vďaka svojej vôni. Pokojne požujte pár lístkov čerstvej mäty, čím stimulujete produkciu žlče a činnosť čriev.

Zelená káva

Chuťovo zelená káva nie je práve lahôdka, no ak chcete nakopnúť svoj metabolizmus, za skúšku to stojí.Chuťovo zelená káva nie je práve lahôdka, no ak chcete nakopnúť svoj metabolizmus, za skúšku to stojí.
Chuťovo zelená káva nie je práve lahôdka, no ak chcete nakopnúť svoj metabolizmus, za skúšku to stojí.
Zdroj: Shutterstock

Určite ste už o nej počuli. Ide o kávové zrná, ktoré sú nepražené (pražením hnednú). Zrná sú plné antioxidantov, pričom dva najdôležitejšie sú kofeín a kyselina chlorogénová. O tej sa hovorí, že je hlavnou aktívnou zložkou práve v zelených zrnách a má vplyv na znižovanie hmotnosti. Čo sa týka kofeínu, výskumy ukazujú, že dokáže podporiť metabolizmus a zlepšiť ho o tri až 11 percent. Ostaňme však pri tej kyseline, ktorá má v tomto prípade väčší efekt. Niektoré štúdie preukázali, že môže znížiť telesnú hmotnosť, zredukovať množstvo tuku vstrebaného z potravy aj množstvo tuku, ktorý sa ukladá v pečeni. Podporuje hormón adiponektín, ktorý je zodpovedný za spaľovanie tukov. Chuťovo táto káva nie je práve lahôdka, no ak chcete nakopnúť svoj metabolizmus, za skúšku to stojí.

Zelený jačmeň

Zelený jačmeňZelený jačmeň
Zelený jačmeň
Zdroj: Shutterstock

Nejde o to, že by ste z neho vyslovene schudli, ale má detoxikačné účinky. Odstraňuje ťažké kovy z tela, podporuje metabolické procesy, posilňuje a detoxikuje pečeň, vďaka čomu sa zlepší váš celkový zdravotný stav, trávenie a metabolizmus. A o to ide. Navyše jačmeň obsahuje enzýmy, ktoré sú schopné spaľovať tuky aj podporovať činnosť štítnej žľazy.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor