MENU
Novinky a odborníci

Nežiadúce účinky Sputnika V: Čo zatiaľ vieme o tejto vakcíne?

Vedľajšie účinky po očkovaní

K lokálnym reakciám po očkovaní patrí bolestivosť v mieste vpichu.K lokálnym reakciám po očkovaní patrí bolestivosť v mieste vpichu.
K lokálnym reakciám po očkovaní patrí bolestivosť v mieste vpichu.
Zdroj: Shutterstock

Podľa doterajších výsledkov klinických štúdií a štúdií s inými vakcínami s podobnou technologiou sa ukázalo, že vedľajšie účinky po očkovaní sú väčšinou mierne alebo stredne závažné. Objaviť sa môžu v prvý alebo druhý deň po očkovaní a ustúpia do 3 nasledujúcich dni.

Menej často bola u zaočkovaných zaznamenaná nevoľnosť, dyspepsia, znížená chuť do jedla, občas zväčšenie lymfatických uzlín. U niekoho sa môžu vyvinúť aj alergické reakcie, krátkodobé zvýšenie hladiny pečeňových transamináz, kreatinínu a kreatínfosfokinázy v krvnom sére.

Častejšie sa môže vyskytnúť krátkodobý syndróm podobný chrípke charakterizovaný zimnicou, zvýšením telesnej teploty, bolesťou kĺbov, svalov, celkovou nevoľnosťou či bolesťami hlavy. K najčastejším lokálnym reakciam patrí bolestivosť v mieste vpichu či opuch.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor