MENU
novinky-a-odbornici

Nežiadúce účinky Sputnika V: Čo zatiaľ vieme o tejto vakcíne?

WA 15 Budapešť - Zdravotná sestra naťahuje z ampulky ruskú vakcínu Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania v nemocnici sv. Margity v Budapešti v stredu 14. apríla 2021. FOTO TASR/AP   


A shot of the Russian vaccine Sputnik V vaccine against the new coronavirus is prepared to be inoculated to a patient in Saint Margit Hospital in Budapest, Hungary, Wednesday, April 14, 2021. (Zoltan Balogh/MTI via AP)
Novinky a odborníci

Nežiadúce účinky Sputnika V: Čo zatiaľ vieme o tejto vakcíne?

V Európe neschválenou vakcínou Sputnik V sa 7. júna budú môcť zaočkovať prví Slováci. Vakcína sa bude podávať dospelým vo veku 18 až 60 rokov. 

Vakcína Sputnik V sa u nás používa na základe povolenia ministra zdravotníctva na terapeutické použitie neregistrovaného lieku. Vakcíne teda nebolo Európskou komisiou udelené podmienečné povolenia na uvedenie na trh.

Všetkým ostatným vakcínam proti ochoreniu COVID-19 udelila Európska komisia povolenia na uvedenie na trh. Predchádzalo tomu posúdenie Európskej liekovej agentúry o účinnosti a bezpečnosti vakcíny. Európska lieková agentúra začala priebežné hodnotenie vakcíny Sputnik V (tzv. rolling rewiev), ktoré umožňuje hodnotenie údajov od výrobcu.

Ako funguje?

Vakcína Sputnik V (Gam-COVID-Vac) je dvojzložková vakcína. Ide o vektorovú vakcínu, ktorá sa skladá z adenovírusov. Tie sú upravené tak, aby obsahovali gén na tvorbu spike proteínu, ktorý sa nachádza na povrchu koronavírusu.

Vakcína Sputnik V sa skladá z dvoch rozdielnych dávok. Prvá obsahuje ľudský adenovírus sérotypu 26 a druhá dávka obsahuje ľudský adenovírus sérotypu 5. Adenovírusy, ktoré sa nachádzajú vo vakcíne sa nemôžu množiť a tiež nespôsobujú choroby.

Veková hranica pre očkovanie vakcínou Sputnik V je ohraničená a podáva sa len ľuďom vo veku od 18 až 60 rokov. Druhá dávka sa podáva po 3 týždňoch od prvej dávky. Po podaní vakcíny by ste mali byť 30 minút sledovaný zdravotníckym pracovníkom.

Anketa
Chcete sa dať zaočkovať Sputnikom V?

Kedy by som sa nemal očkovať vakcínou Sputnik V?

  • ak mám teplotu 37 C a vyššiu
  • pri precitlivenosti na ktorúkoľvek zložku vakcíny alebo vakcínu obsahujúcu podobné zložky
  • pri závažných alergických reakciách v anamnéze
  • pri akútnych infekčných a neinfekčných ochoreniach,
  • pri zhoršení alebo znovu prepuknutí chronického ochorenia - očkovanie sa vykonáva 2-4 týždne po zotavení alebo remisii. Pri miernom ARVI, akútnych infekčných ochoreniach gastrointestinálneho traktu, sa očkovanie vykonáva po normalizácii teploty
  • v tehotenstve a období dojčenia
  • vo veku do 18 rokov

Kedy byť opatrný?

Pri chronických ochoreniach pečene a obličiek, závažných poruchách činnosti endokrinného systému (diabetes mellitus), závažných ochoreniach krvotvorného systému, epilepsii, cievnych mozgových príhodách a iných ochoreniach centrálneho nervového systému, ochoreniach kardiovaskulárneho systému (infarkt myokardu v anamnéze, myokarditída, endokarditída, perikarditída, ischemická choroba srdca), primárnych a sekundárnych imunodeficienciách, autoimunitných ochoreniach, pľúcnych ochoreniach, astme a CHOCHP, u pacientov s cukrovkou a metabolickým syndrómom, s alergickými reakciami, atopiou, ekzémom.

Akú sú nežiadúce účinky? Čítajte na ďalšej strane  >> >>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor