MENU
zdravy-zivot

Nezabudli ste na preventívnu prehliadku? Zistili sme, na aké máte nárok

Na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára máte nárok každé dva roky.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Nezabudli ste na preventívnu prehliadku? Zistili sme, na aké máte nárok

Viete, aké prehliadky vám zaplatí poisťovňa? A ako by mali správne vyzerať?

Účasť na preventívnych prehliadkach je u nás dlhodobo nízka – k svojmu všeobecnému lekárovi si príde dať zdravotný stav skontrolovať len každý šiesty Slovák. A rozhodne to nie je len o popočúvaní srdca a skontrolovaní tlaku.

Pozrite si VIDEO: Meriate si tlak doma? Nerobte to príliš často, radí kardiológ

Dobré otázky zachránia život

Lekár by sa vás mal spýtať na váš zdravotný stav od poslednej návštevy a mal by ho zaujímať výskyt vážnych ochorení u vašich príbuzných. Musí mať prehľad o operáciách, vážnejších úrazoch a o ochoreniach, na ktoré sa liečite u špecialistov. Mal by sa vás spýtať na vaše telesné funkcie - dýchanie, močenie, stolicu, spánok, chuť do jedla, či ste za posledný rok výraznejšie neschudli alebo nepribrali, či fajčíte, aké lieky užívate, či máte alergie.

Lekári milujú technológie. Astmu či tlak odhalia aplikáciou v telefóne!

Kedy ste sa očkovali?

Ak máte od 18 do 40 rokov čaká vás kontrola stavu očkovania. Povinné je proti tetanu, preočkovať ho treba každých 10 až 15 rokov. Nasledovať bude vyšetrenie pulzu a tlaku krvi, kontrola hmotnosti a výšky. Odoberú vám moč, aj krv. Laboratórne vám vyhodnotia celkový krvný obraz a tiež hodnoty cholesterolu. Po 40. roku by ste si mali dať spraviť aj vyšetrenie EKG, „Zdravotná poisťovňa Union prepláca EKG vyšetrenie aj u všeobecného lekára – výhodou teda je, že ak váš lekár prístroj má, nemusíte už navštíviť ďalšiu ambulanciu,“ hovorí Miroslava Jurčáková z poisťovne. 

Čaká vás preventívka? Spíšte si zoznam a odhoďte ostych

Na aké preventívne prehliadky máte nárok?

  • preventívna gynekologická prehliadka - raz ročne, ženy od 18 rokov
  • mamografia – raz za dva roky, ženy nad 40 rokov
  • preventívna urologická prehliadka – raz za tri roky, muži nad 50 rokov
  • preventívna stomatologická prehliadka - raz ročne, všetci od 18 rokov, dvakrát ročne dorast do 18 rokov, dvakrát v období tehotenstva
  • preventívna starostlivosť o deti a dorast - deti by mali absolvovať 9 prehliadok do prvého roka života, z toho najmenej 3 prehliadky v prvých troch mesiacov, 1 prehliadku vo veku 18 mesiacov a medzi tretím a pätnástym rokom veku jednu preventívnu prehliadku raz za 2 roky

Poplietol vám lekár diagnózu? Experti vysvetľujú, prečo sa stávajú chyby

Po päťdesiatke rakovina

Po päťdesiatke vás čaká ešte špeciálny test na krvácanie v stolici. Test si môžete urobiť v súkromí domova, kde si ho aj vyhodnotíte alebo požiadate o vyhodnotenie svojho lekára. Postup je veľmi jednoduchý a bezbolestný. Princípom je detekcia krvného farbiva hemoglobínu v stolici. Okultné krvácanie je jedným z prvých signálov mnohých ochorení, napríklad rakoviny hrubého čreva a konečníka alebo polypov. Preventívnu prehliadku by ste v takejto podobe mali absolvovať každé dva roky.

VIDEO: Rakovina prostaty sa dá úplne vyliečiť, tvrdí urológ. Odhalíte ju? 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor