Účasť na preventívnych prehliadkach je u nás dlhodobo nízka – k svojmu všeobecnému lekárovi si príde dať zdravotný stav skontrolovať len každý šiesty Slovák. A rozhodne to nie je len o popočúvaní srdca a skontrolovaní tlaku.
Pozrite si VIDEO: Meriate si tlak doma? Nerobte to príliš často, radí kardiológ
Dobré otázky zachránia život
Lekár by sa vás mal spýtať na váš zdravotný stav od poslednej návštevy a mal by ho zaujímať výskyt vážnych ochorení u vašich príbuzných. Musí mať prehľad o operáciách, vážnejších úrazoch a o ochoreniach, na ktoré sa liečite u špecialistov. Mal by sa vás spýtať na vaše telesné funkcie - dýchanie, močenie, stolicu, spánok, chuť do jedla, či ste za posledný rok výraznejšie neschudli alebo nepribrali, či fajčíte, aké lieky užívate, či máte alergie.
Lekári milujú technológie. Astmu či tlak odhalia aplikáciou v telefóne!
Kedy ste sa očkovali?
Ak máte od 18 do 40 rokov čaká vás kontrola stavu očkovania. Povinné je proti tetanu, preočkovať ho treba každých 10 až 15 rokov. Nasledovať bude vyšetrenie pulzu a tlaku krvi, kontrola hmotnosti a výšky. Odoberú vám moč, aj krv. Laboratórne vám vyhodnotia celkový krvný obraz a tiež hodnoty cholesterolu. Po 40. roku by ste si mali dať spraviť aj vyšetrenie EKG, „Zdravotná poisťovňa Union prepláca EKG vyšetrenie aj u všeobecného lekára – výhodou teda je, že ak váš lekár prístroj má, nemusíte už navštíviť ďalšiu ambulanciu,“ hovorí Miroslava Jurčáková z poisťovne.
Čaká vás preventívka? Spíšte si zoznam a odhoďte ostych
Na aké preventívne prehliadky máte nárok?
- preventívna gynekologická prehliadka - raz ročne, ženy od 18 rokov
- mamografia – raz za dva roky, ženy nad 40 rokov
- preventívna urologická prehliadka – raz za tri roky, muži nad 50 rokov
- preventívna stomatologická prehliadka - raz ročne, všetci od 18 rokov, dvakrát ročne dorast do 18 rokov, dvakrát v období tehotenstva
- preventívna starostlivosť o deti a dorast - deti by mali absolvovať 9 prehliadok do prvého roka života, z toho najmenej 3 prehliadky v prvých troch mesiacov, 1 prehliadku vo veku 18 mesiacov a medzi tretím a pätnástym rokom veku jednu preventívnu prehliadku raz za 2 roky
Poplietol vám lekár diagnózu? Experti vysvetľujú, prečo sa stávajú chyby
Po päťdesiatke rakovina
Po päťdesiatke vás čaká ešte špeciálny test na krvácanie v stolici. Test si môžete urobiť v súkromí domova, kde si ho aj vyhodnotíte alebo požiadate o vyhodnotenie svojho lekára. Postup je veľmi jednoduchý a bezbolestný. Princípom je detekcia krvného farbiva hemoglobínu v stolici. Okultné krvácanie je jedným z prvých signálov mnohých ochorení, napríklad rakoviny hrubého čreva a konečníka alebo polypov. Preventívnu prehliadku by ste v takejto podobe mali absolvovať každé dva roky.
VIDEO: Rakovina prostaty sa dá úplne vyliečiť, tvrdí urológ. Odhalíte ju?