MENU
zdravy-zivot

Nenápadná choroba, ktorá pomaly zabíja. 4 príznaky udrú do očí, máte ich?

Businesswoman,Having,Headache.,Beautiful,Woman,Taking,Medicine.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nenápadná choroba, ktorá pomaly zabíja. 4 príznaky udrú do očí, máte ich?

Vysoký tlak ohrozuje každého druhého dospelého Slováka. Napriek vyspelým možnostiam liečby však v poslušnosti užívania tabletiek patríme k najväčším flákačom v Európe.

Takmer dva roky boja s pandémiou a je jasné, že vírus nepostihuje iba pľúca, ale takmer každý orgán tela vrátane srdca. „Pri infekcii COVID-19 môže dôjsť k rozkolísaniu hodnôt krvného tlaku, vzniku arytmií, zápalu srdcového svalu, až k akútnemu srdcovému zlyhávaniu. Obávanou komplikáciou je vznik krvných zrazenín, ktoré môžu spôsobiť napríklad poškodenie koronárnych tepien, čo sa prejaví ako infarkt myokardu,“ vysvetľuje  MUDr. Anna Vachulová, PhD. prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti a lekárka z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Takéto komplikácie sa môžu vyskytnúť u ľudí bez predchádzajúceho srdcovo-cievneho ochorenia, ale môžu zhoršiť aj existujúce kardiovaskulárne ochorenie.

Lepšíme sa, ale...

Už pred covidom boli poč­ty hypertonikov v našej krajine alarmujúce. Hoci ich kontrola podľa údajov projektu Domáce monitorovanie tlaku krvi 2021, do ktorého sa zapojilo viac ako sto všeobecných lekárov a štyritisíc pacientov, sa za posledné dva roky na Slovensku výrazne zlepšila. „V roku 2019 mala viac ako polovica pacientov vyšší krvný tlak, ako sa odporúča. Po dvoch rokoch môžeme konštatovať, že až dve tretiny pacientov malo v ambulancii nameraný krvný tlak pod 140/90 mmHg,“ konštatuje hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo MUDr.  Adriana Šimková, PhD. Čísla teda naznačujú pozitívny trend, no nesmieme zaspať na vavrínoch.

Nevedia

Odhaduje sa, že na Slovensku žijú približne 2 milióny hypertonikov. Každý piaty pacient, ktorému v máji 2021 všeobecný lekár zmeral krvný tlak, vôbec netušil, že ho má vyšší. Po prepočte na dospelú populáciu sa to môže týkať až pol milióna Slovákov. Doktorka Šimková upozorňuje, že v rámci diagnostiky vysokého tlaku sa treba zamerať najmä na ľudí v produktívnom veku – 61 % hypertonikov tvorí veková skupina 35 až 64 rokov: „Vo veľkej skupine pacientov do 65 rokov je problém dosiahnuť v domácom prostredí tlak krvi nižší ako 130/80 mmHg. Je ich takmer 40 %. Rozhodne by sme sa nemali uspokojiť s tlakom nižším ako 140/80 mmHg u všetkých pacientov. Pacienti mladší ako 65 rokov by mali byť na seba prísnejší, ich cieľový tlak by mal byť nižší ako 130/80 mmHg,“ upozorňuje lekárka.

Pravidelné meranie tlaku sa netýka iba liečených hypertonikov alebo starších ľudí. Ak vám tlakomer pravidelne ukazuje 130-140 mmHg, ide o prahové hodnoty, ktoré treba sledovať. Nie je to ešte dôvod na začatie liečby, ale na ostražitosť a úpravu životného štýlu.S meraním začnite čím skôr, pokojne už po tridsiatke, a to aj ak sa cítite perfektne zdraví. A rozhodne včasnejšie, ak sa hypertenzia vyskytuje u vás v rodine.

Fixná dvoj- alebo trojkombinácia znamená, že v jednej tabletke užijete niekoľko liečiv naraz. Monoterapia, teda liečba jediným liečivom, sa používa len u obmedzeného počtu pacientov a úspešná je maximálne u 40 % z nich.
 

Nechcú

Problém však je, že hoci o svojej diagnóze viete, tabletky neberiete. A to buď z nedisciplinovanosti, či pre vedľajšie účinky. „Poslušnosť“, s akou pacienti dodržiavajú rady lekára a dôsledne užívajú liečbu, je podľa prieskumov priamoúmerná ich počtu. Iba pätina pacientov uvádza, že užíva presne toľko liekov, koľko má predpísaných. Naopak, takmer tretina pacientov by mala podľa porovnaní s liekovou databázou užívať viac liekov, ako deklaruje.

Pacient by mal pochopiť, že má chronické ochorenie, ktoré ho na 99 percent bude sprevádzať do konca života. Nestačí, že využíva jedno balenie liekov, liečba je zväčša doživotná. Problémom je adherencia pacientov na liečbu, teda ich aktívna spolupráca, a zotrvanie na nej. Väčšina pacientov si myslí, že sa bude liečiť pár rokov, ale je to mylná predstava. Viac ako polovica pacientov neužíva liečbu správne. Väčšina ľudí spočiatku zmení svoj životný štýl, pol roka až rok sú disciplinovaní, ale na jeho úprave nezotrvajú. Po určitom čase sa vrátia k zlým návykom, lebo sa už cítia lepšie,“ objasňuje doktorka Vachulová.

Na mieru

Kardiologička zdôrazňuje, že v rámci zlepšenia spolupráce pacienta pri liečbe sa lekári v prvom rade snažia čo najviac zjednodušiť liečebný režim. „Ukazuje sa, že čím menej tabliet musí denne užívať, tým väčšia je ochota pacien­ta užívať ich skutočne poctivo. Ideálne je, ak príde zavčasu, keď ide o nekomplikovanú hypertenziu. V súlade s medzinárodnými odporúčaniami pre liečbu hypertenzie optimálne dostane dve liečivá v jednej tabletke – jednoduchý liečebný režim, aby pacienta nezaťažoval. Má tak zabezpečenú dostatočnú liečbu nielen vysokého krvného tlaku,“ hovorí odborníčka.

Začať hneď liečiť vysoký krvný tlak dvoma liečivami v jednej tabletke je prvý krok liečby hypertenzie. Toto spojenie sa nazýva fixná kombinácia.Pacientovi zjednoduší život, keď má užívať jednu tabletku, ktorá má dlhý polčas účinku a vďaka dvom liečivám je účinná a pôsobí na rôznych miestach na liečbu hypertenzie. Lekári presne vedia, ktoré zo základnej skupiny antihypertenzív sa môžu do fixnej kombinácie použiť a na Slovensku ich máme k dispozícii obrovské množstvo,“ vraví kardiologička, že pre veľmi dobré možnosti liečby a veľkú variabilitu je možné všetkým liečbu ušiť na mieru.

Praktické tipy lekárky:

  • spojte si užívanie lieku s pravidelným rituálom
  • nastavte si notifikáciu na telefóne
  • poproste blízkeho, aby vám užívanie lieku pripomínal
  • používajte dávkovač na lieky s časovačom
  • zabaľte si dostatok liekov, ak cestujete

Pripomínať

Doktorka Vachulová radí dať si tabletku na také miesto, aby ste ju hneď po zobudení či po raňajkách nezabudli užiť, alebo si jej užívanie spojiť s iným pravidelným návykom, trebárs s rannou hygienou. „K lepšej adherencii však nepri­spieva iba čo najnižší počet tabliet, ale aj podpora rodiny a okolia. Je dobré, ak má pacient príbuzného, ktorý sa zaujíma, či užíva predpísanú liečbu,“ pripomína zároveň odborníčka, že nestačí stanoviť diagnózu a potom chorého vidieť s už pridruženými nepríjemnosťami a komplikáciami, keď liečbu neužíva podľa predpisu.

Po vysadení liekov mu opäť stúpnu hodnoty krvného tlaku a je vystavený zvýšenému riziku komplikácií. Človek môže skončiť v nemocnici s akút­nou cievnou mozgovou príhodou. Môže mu náhle vzniknúť srdcová arytmia a s odstupom času dospieť do akútneho koronárneho syndrómu, čiže k infarktu. Po určitom čase môže dôjsť k zlyhaniu srdca práve na podklade neliečenej alebo nedostatočne liečenej artériovej hypertenzie. Výhľady pacienta, ktorý vysadí lieky, sa na začiatku nemusia zdať vážne. Má pocit, že sa mu nič nestane a bude mu fajn, ale v skutočnosti je to veľký hazard so svojím vlastným životom,“ varuje kardiologička Anna Vachulová.

Skryté príznaky

V počiatkoch hypertenzie môže ísť napríklad o poruchy spánku, bolesti hlavy a hrudníka, o bezdôvodnú únavu alebo krvácanie z nosa. V prípade pokročilejšieho štádia už ide o vážnejšie príznaky poškodenia iných orgánov, napríklad srdca, pľúc či poruchy zraku alebo obličiek.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor