MENU
zdravy-zivot

Chrápanie a strata čuchu: Signály, ktoré môžu značiť vážne ochorenie

žena - choroba - chrípka - nádcha - kýchanie
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chrápanie a strata čuchu: Signály, ktoré môžu značiť vážne ochorenie

Máte v nose niečo, čo vás stále otravuje, na dotyk ale nebolí a nenechá vás spať? Neliečené malé výrastky v nose vedia prerásť do vážnych zdravotných problémov a napáchať veľa škody.

Nosové polypy

Nezhubné, malé, hladké a sklovité výrastky v tvare slzy, ktoré sa tvoria v nose alebo dutinách. Na dotyk sú mäkké a ružovkasto sfarbené. Nepredstavujú vážne nebezpečenstvo, ak sú liečené. Keď u vás pretrvávajú dlhšie alebo sa pravidelne vracajú, konzultujte tento stav s lekárom, pretože môžu spôsobiť vážne komplikácie. Najčastejšie postihujú dospelých, a viac sa vyskytujú mužov ako u žien.

Prečo vznikajú?

Príčina nie je presne jasná, ale ich vznik môže súvisieť s alergiami, astmou, chronickým zápalom nosovej sliznice, vrodenými chybami sliznice dýchacích ciest, infekciami dutín, cystickou fibrózou, oslabenou imunitou, precitlivenosťou na niektoré lieky alebo genetickou predispozíciou. Väčšinou ich ani nespozorujete, pretože malé polypy sú bezpríznakové. Prejavujú sa ako typická nádcha, preto vám sliznica nosa začne opúchať, svrbieť a sčervenie. Nahromadený sekrét spôsobuje výtok z nosa, kýchanie, svrbenie očí a pocity plného nosa.

Ak sa ale zväčšujú, vtedy vám upchávajú nosové prieduchy, sťažujú dýchanie, zhoršujú kvalitu spánku a spôsobujú stratu čuchu alebo chuti. Hlien zateká do hrdla, vyvoláva u vás kašeľ, zápal dutín aj chrápanie. Pri častom smrkaní môžete pociťovať bolesť v nosových a čelových dutinách, medzi očami aj v zadnej časti hlavy.

Spôsobia aj vážne komplikácie

Dlhodobé upchatie nosa a zanedbaná liečba polypov vedie aj k vážnejším a nezvratným zdravotným komplikáciám. Pretrvávajúce polypy môžu prejsť do chronického stavu a vyvolať sinusitídu, astmu a chronické ochorenia dýchacích ciest. Ak tlačia na nosové kostičky, vedia aj trvalo deformovať nos a tvár. Časté zápaly nosových dutín a dýchacích ciest vedú k očným a vnútrolebečným problémom a následnému zhoršeniu a strate zraku alebo zápalu mozgových blán.

Ako sa liečia?

Ak vám zistia nosové polypy, liečba sa odvíja od príčiny vzniku. Alergici užívajú antihistaminiká doplnené kortikosteroidmi. Bežne lekári predpisujú ľuďom trpiacimi polypmi kortikosteroidné spreje. Pri akútnych zápaloch sa podávajú antibiotiká. Vo väčšine prípadov sa nosové polypy zmenšia alebo úplne stratia. Ale ľudia, ktorí majú alergie alebo astmu, s nimi bojujú stále, pretože majú tendenciu sa vrátiť. Ak lieky nezaberú a polypy sa zväčšujú, tak je potrebné ich chirurgické odstránenie.

Zdroj faktov: Web MD

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor