Mnoho opatrení, ako si líhať pod paplón spokojnejší, so samotným spánkom vlastne vôbec nesúvisí. Boli by ste prekvapení, aké maličkosti vám môžu celý čas odháňať sny.
„Keďže sama patrím medzi typy ľudí s problémami so spánkom, svojim pacientom radím väčšinou na základe vlastných skúseností,“ odporúča všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová zamerať sa na pravidlá správnej spánkovej hygieny. „Znie to jednoducho, ale vzhľadom na každodenné starosti, povinnosti a stres nie je také ľahké prinútiť svoje telo spať na povel. A neraz sa stáva, že o čo intenzívnejšie na to myslíme a snažíme sa, o to ťažšie sa zaspáva a kvalitne spí. Podstatné pre dobrý spánok je večer pred spaním sa uvoľniť, zahriať svoje telo a upokojiť zmysly. Ideálnym pomocníkom sú bylinkové čaje z harmančeka, medovky, ľubovníka prípadne osvedčený recept našich starých mám pohár teplého mlieka s medom.
K tomu horúci kúpeľ s pridaním oleja z levandule, alebo doplnením relaxačnej vône z aromalampy,“ nabáda lekárka skúsiť šalviu, harmanček, či rozmarín a nezabudnúť samozrejme na kvalitný matrac, vyvetranú miestnosť a teplotu v nej 18-20 stupňov Celzia.
Daň za deň
Nemusí to pomôcť. Noc sa v skutočnosti začína už cez deň. „Dajte pozor na množstvo a kvalitu stravy, ale aj na jej rozloženie počas dňa. Konzumácia veľkých porcií kaloricky výdatného jedla a alkoholu pred spaním by malo byť skôr výnimkou, pokiaľ trpíme problémami so spánkom a nechceme, aby sa zhoršovali. Naopak niektoré potraviny pomôžu - banány, cottage cheese, morčacie mäso. Tie vďaka obsahu aminokyseliny tryptofánu a bohatej výživovej hodnote prispejú ku kvalitnému spánku. Mandle, pistácie, vlašské orechy, mastné ryby, figy, či batáty sú tiež ideálnym zdrojom prospešných látok, ktoré je vhodné dať pred spaním. Na vlastnej koži mám osvedčené, že prospieva aj pravidelné užívanie magnézia v podobe tabletiek pred spaním,“ predstavuje Diana Baranová svoje finty, ktoré radí pacientom, kým pristúpi k farmakologickej liečbe.
Ťažká hlava
Podľa psychologičky Mgr. Miriam Pšenákovej vás okrem brucha môžu pri problémoch so spánkom ťažiť skôr myšlienky: „Pokiaľ ide o dlhodobý problém, je nutné dopátrať sa k príčine vzniku. U niektorých ľudí je kľúčovým nesprávne plánovanie a nepravidelný režim, u iných zas obetavosť, neschopnosť odmietnuť zadávané povinnosti a obrovský pocit zodpovednosti za ich ukončenie. U u mnohých tkvie bremeno v zahltení starosťami, pocite osamelosti, či záťaži z negatívnych emócií.“
Ako z toho von? Kým svojmu stavu porozumiete, nastavte si aspoň pravidelný čas vstávania a zaspávania, čas na prácu s mierou, z ktorej vás nepoloží. „Radšej majte dobrý pocit z toho, že ste spravili niečo naviac, ako z toho, že ste polovicu nestihli. Doprajte si voľný čas pre seba, ktorý je dostatočne rôznorodý, fyzicky aktívny, psychicky stimulujúci, s primeraným množstvom kontaktu s druhými a humorom, ako najprirodzenejším ventilom,“ uzatvára psychologička.
A čo určite v posteli pred spaním nerobiť? Pokračovanie na ďalšej strane...