MENU
zdravy-zivot

Neviete zaspať? Tento trik funguje do 2 minút, takmer u každého

Covered,Woman,With,Protruding,Hands,Out,Of,Blanket.,Female,Hands
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Neviete zaspať? Tento trik funguje do 2 minút, takmer u každého

Finta by mala zabrať bez ohľadu na to, čo ste cez deň zažili a čo vás čaká ten druhý. Treba s ňou začať hneď, ako si ľahnete do postele.

Aj vy ste ten prípad, ktorý nevie večer zaspať, a to o to viac, čím skôr vstáva? Odrátavanie dlhých minút bdenia neskoro nadránom čím viac sa blíži čas budíčka vie poriadne vystresovať. Až tak, že sa vám zaspať nemusí podariť vôbec. Celý proces zaspávania sa pritom mohol zablokovať  už na začiatku pri ukladaní do postele. Tento čas je pre zdravý spánok najdôležitejší. 

Zaspíte za 120 sekúnd

Prvé pravidlo je, že by ste tak mali urobiť už pred polnocou, aspoň dve hodiny po poslednom jedle a aspoň polhodinu po tom, ako ste vypli všetky obrazovky. To sa však nie vždy dá dodržať, preto je dobré vedieť o metóde, ktorá by vám bez ohľadu na vonkajšie podmienky mala pomôcť zaspať už o pár minút. 

Táto finta je inšpirovaná technikou americkej armády z čias druhej svetovej vojny. V kritických situáciách je oddýchnutá a fungujúca myseľ kľúčová, takže nedostatok spánku nie je niečo, čo by si vojaci mohli dovoliť. A to bez ohľadu na to, či sa vonku strieľa, je mokro, zima a ste v ustavičnom nebezpečí a dokonca nemôžete ani ležať.

Ak sa to naučíte, ako títo vojaci, aj vy by ste mali zaspať už za 120 sekúnd. 

Hoci, našťastie, v takých extrémnych podmienkach ako vojaci zaspávať nemusíme, vystresovaný mozog pod náporom povinností z aktuálneho dňa aj toho nasledujúceho váš stav mysle ako ohrozenie môže vyhodnotiť. Ak cítite, že v čase, kedy by ste sa už radi uložili na spánok, vám hlava stále naplno „beží", skúste to takto:

Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor