MENU
zdravy-zivot

Neviete sa v tomto teple dobre vyspať? 5 tipov ako si pomôcť

Zdravý spánok
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Neviete sa v tomto teple dobre vyspať? 5 tipov ako si pomôcť

Nie každému vyhovuje klimatizácia, ak ju v byte nemáte pomôžu vám drobné triky i zmeny v jedálnom lístku.

Prečo sa v horúčavách spí horšie? Odborníci vypočítali, že ideálna teplota na spanie je šestnásť až dvadsať stupňov Celzia. Všetko sa zhorší, ak neklesne pod dvadsaťpäť stupňov Celzia. Teplo môže mozog vnímať ako signál, že má zostať bdelý. Platí to najmä u ľudí, ktorí sú zvyknutí spávať pri nižších teplotách. Aspoň na miernom ochladení bytu sa oplatí v lete popracovať. Odborníci zistili, že v lete ľudia spávajú v priemere menej ako v zime. 

1. Odľahčite večeru

Počas horúcich dní myslite na spánok už vtedy, keď si chystáte večeru. Ideálne sú ľahké zeleninové šaláty. Vyhnite sa mastnejším, ťažkým jedlám či potravinám bohatým na sacharidy. Tráviaci trakt musí potom aktívne pracovať, čo sťažuje zaspávanie. Rovnako sa vyhnite aj príliš pikantným jedlám. Ak im neviete odolať alebo vás priatelia pozvali na večeru, zjedzte ich najneskôr dve hodiny pred spaním. Pri vysokých teplotách je vhodnejšia strava bohatá na bielkoviny. Sú ľahšie stráviteľné. Siahnuť môžete aj po potravinách, ktoré obsahujú tryptofán, Ide o aminokyselinu, ktorá uľahčuje zaspávanie a obsahujú ju napríklad strukoviny, banány, ovsené vločky, bobuľové ovocie či orechy.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor