MENU
zdravy-zivot

Neuveríte, ako teplota vzduchu ovplyvňuje vašu výkonnosť. Každý stupeň sa počíta

Ilustračné foto
Zdravý život

Neuveríte, ako teplota vzduchu ovplyvňuje vašu výkonnosť. Každý stupeň sa počíta

Pandémia nás naučila pracovať z domu. Starať sa o domácnosť, deti, zvieratá a plniť si zároveň svoje pracovné povinnosti dokážu viac-menej už aj muži.

No s prichádzajúcim letom môže prísť ďalšia rana pre schopnosť sústrediť sa. Prehriaty a stojatý vzduch v miestnosti. Je dokázané, že sme v takomto prostredí malátni a skôr vyčerpaní. Toto leto bude navyše extrémne teplé.

Home office nám ukázal niekoľko svojich benefitov. Pracovať v pohodlnom domácom oblečení, niekedy z pohovky či postele, môže byť príjemné, no len do momentu, keď sa panelový byt postupne mení na vyhriatu pec. Väčšina mestských bytov na Slovensku sa totiž rýchlo prehrieva. Dochádza tak nielen ku zvyšovaniu teploty v interiéri, ale aj k zvýšeniu teploty nášho tela. Navyše, v horúcom letnom počasí sa počas dňa vetrať nemá, a tak sa home office môže zmeniť na muky.

Teplotná hranica

Výsledky štúdie o vplyve tepla na produktivitu naznačujú, že každý jeden stupeň Celzia nad hranicou 25 stupňov negatívne ovplyvňuje našu produktivitu, a to až o dve percentá. V horúčave sa jednoducho rozmýšľať nedá. Nehovoriac o tom, ak máme za sebou aj tropickú, a teda bezsennú noc. Ako si potom spraviť príjemnejšie leto?

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: innogy TermoTeam

Pomôže vhodne zvolená klimatizácia

Klimatizačné jednotky dnes už nie sú raritou ani v bytoch. A áno, môžu mať pozitívny vplyv aj na kvalitu našej práce, produktivitu, efektivitu a kritické myslenie. Pomáhajú totiž znižovať teplotu okolitého vzduchu, zároveň ho prečisťujú, a tým pádom naše telo nemusí vynakladať energiu na svoje ochladzovanie. V súčasnosti si viete pre svoju domácnosť zadovážiť klimatizáciu bez akontácie a bez starostí. „Pohodlie pre svoj domov je možné nadobudnúť už od 19 eur mesačne.  Na svoju prácu sa môžete sústrediť v príjemnej teplote s klimatizáciou, ktorá je dizajnová, s funkciou, ktorá zabezpečí rovnomerné chladenie bez prievanu a zároveň čistí vzduch od nebezpečných vírusov a baktérií,“ povedal Maroš Baranec, manažér innogy TermoTeam.

Súčasné klimatizácie sú šetrné k životnému prostrediu, peňaženkám aj k našim ušiam. „Priemerná ročná spotreba jednej klimatizácie je približne 25 eur (cenu však ovplyvňujú viaceré faktory, napríklad tepelnoizolačné vlastnosti miestnosti, užívateľské nastavenia, počet hodín prevádzky a pod.), jej hlučnosť je na rovnakej úrovni ako šum lístia pri slabom vetre, teda len 16 dB. Ovládanie cez telefón alebo tablet je dnes už samozrejmosťou. Na nami namontované klimatizácie navyše poskytujeme záruku päť rokov a pravidelné servisné prehliadky odborníkom,“ dodáva Maroš Baranec.

Zabezpečiť si pohodlné pracovné prostredie na home office, zdravý a kvalitný spánok počas horúceho leta je teda viac než jednoduché. Stačí pár klikov na www.termoteam.sk

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor