MENU
zdravy-zivot

Netrávi vám? Trápi vás nafukovanie? Cez víkend spravte TOTO

Skúste sa vyspať!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Netrávi vám? Trápi vás nafukovanie? Cez víkend spravte TOTO

Chodíte cez víkend spať neskôr? Ako to súvisí s vašimi črevami a žalúdkom? Nové zistenia vedcov vás prinútia ísť do postele!

Ukazuje sa, že dodržiavanie dôsledného spánkového režimu nie je len o tom, že sa ráno zobudíte svieži. Môže to mať významný vplyv na zdravie čriev! Odhalila to nedávna štúdia z King's College London.

90 minút spraví veľký rozdiel

Vo svete, v ktorom sa čoraz častejšie vyskytuje „sociálny jet lag”, sa dodržiavanie pravidelného spánkového režimu ukazuje ako potenciálny faktor, ktorý môže zmeniť pravidlá hry. Sociálny jet lag vzniká vtedy, keď sa spánkový režim počas týždňa výrazne líši od víkendového režimu. Vedci zistili, že tento nepravidelný spánkový režim môže mať nepriaznivé účinky na vašu celkovú pohodu.

Kvalitný spánok nie je len o počte hodín. Táto nová štúdia pozorovala viac ako 1 000 dospelých a podrobne skúmala ich krv, stolicu a črevný mikrobióm. Výsledky boli jasné: jedinci, ktorí dodržiavali dôsledný spánkový režim, vykazovali výrazne odlišné zloženie črevného mikrobiómu v porovnaní s tými, ktorí mali nepravidelné spánkové návyky.

Vedcov prekvapilo zistenie, že aj obyčajný 90-minútový posun v polovici spánku môže zmeniť zloženie črevného mikrobiómu. Dr. Kate Berminghamová, vedúca vedecká pracovníčka v ZOE a hlavná výskumníčka, zdôraznila: „Zmena o 90 minút na ktorúkoľvek stranu od zvyčajného stredného bodu spánku má významnú súvislosť s horšími ukazovateľmi stravy a zdravia mikrobiómu.”

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor