MENU
zdravy-zivot

Netrávi vám? Páli vás záha? Pomôcť môžu aj tieto 4 cviky

Poznáte svoj slabé miesto?
Zdravý život

Netrávi vám? Páli vás záha? Pomôcť môžu aj tieto 4 cviky

Hoci si pri tráviacich ťažkostiach najradšej ľahnete a nič nerobíte, často sa oplatí skôr mierna aktivita. Správna pozícia môže pomôcť i žlčníku.

Na každý orgán platí iný cvik. Pozrite sa, ktorý pomôže žalúdku a ktorý pomôže zlepšiť činnosť žlčníka? 

Žalúdok

Potrápiť ho môže nielen zápcha, ale i jesenné hodovanie. Trávenie vám pomôže naštartovať pozícia, pri ktorej si budete priťahovať nohy k hrudníku. Toto cvičenie zároveň zmierňuje i pálenie záhy.

Čo cvičiť?

Ľahnite si na chrbát. Nadýchnite sa a s výdychom pritiahnite k hrudníku pravé koleno. Rukami si chyťte pod kolenom a pritlačte ho na brucho. V pozícii vydržte 30 sekúnd. S výdychom nohu vystrite a cvičenie zopakujte ľavou nohou. Opäť ju vystrite a na záver s výdychom pritiahnite k hrudníku obe kolená. Nakoniec môžete zdvihnúť aj trup a čelo si oprieť o kolená. Nezabudnite dýchať.

Joga na trávenieJoga na trávenie
Zdroj: Shutterstock

Pečeň

Rovnako ako celá tráviaca sústava aj pečeň miluje, keď ste vystretí a zhlboka dýchate. Ak chcete zlepšiť jej metabolizmus, pomôže vám jedna z najtradičnejších pozícii z jogy. Správne dýchanie stimuluje nielen pečeň, ale zlepšuje aj funkčnosť sleziny.

Čo cvičiť?

Posaďte sa prekríženými nohami. Vystrite chrbát plecia držte dolu, lopatky ťahajte mierne k sebe. Ruky položte voľne na nohy. Ak sa vám bude dýchať ľahšie, pokojne môžete ruky aj vzpažiť a dlane otočiť k sebe. Potom sa zhlboka nadýchnite a následne energicky vydýchnite nosom. Sústreďte sa najmä na výdych. Aby sa dostavil účinok, cvičte každý deň aspoň 15 minút.

Upokojte svoju myseľ a predstavujte si, ako sa vám vaše sny plnia.Upokojte svoju myseľ a predstavujte si, ako sa vám vaše sny plnia.
Zdroj: Shutterstock

Žlčník

Produkciu žlče, ktorá je dôležitá pre trávenie tukov v črevách vám pomôže naštartovať aj cvičenie. Vyskúšajte si pozíciu, ktorá vám pomôže premasírovať orgán, ktorý je najaktívnejší behom dňa. Spolu s pečeňou patrí žlčník k najdôležitejších očistným orgánom v tele. 

Čo cvičiť?

Ľahnite si na brucho, vystrite nohy. Ak je vám to príjemnejšie, pokojne ich majte roznožené na šírku bokov. Potom sa oprite o predlaktia pokrčených rúk. Lakte držte pod úrovňou pliec, lopatky ťahajte mierne k sebe. Pohľad i hlava smerujú vpred. V pozícii pravidelne dýchajte. Vydržte 30 sekúnd. 

Pankreas

Výkrut v sede stimuluje nielen činnosť pankreasu. Cvičeniu, ktoré treba opakovať na obidve strany, sa potešia i obličky, žalúdok či črevá. Počítajte s tým, že vďaka podpore činnosti pankreasu bojujete aj proti vzniku cukrovky. 

Čo cvičiť?

Posaďte sa a vystrite nohy. Potom preložte pokrčenú ľavú nohu cez pravú, aj tú pokrčte. Ľavé chodidlo položte z vonkajšej z vonkajšej strany pravej nohy. S výdychom vytočte trup doľava. Ľavú ruku položte mierne za telom alebo ruky spojte pred hrudníkom. Držte vystretý trup, pravidelne dýchajte. Vráťte sa do východiskovej pozície, nohy vymeňte a cvičte na druhú stranu. Opakujte 3-krát. 

Joga na uvoľnenieJoga na uvoľnenie
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor