MENU
zdravy-zivot

Netrávi vám a bojujete so zápchou? Pomôže jednoduchá pomazánka

Drožďová pomazánka
Zdroj: archív KT
Zdravý život

Netrávi vám a bojujete so zápchou? Pomôže jednoduchá pomazánka

V jednej malej kocke sa skrýva dokonalý poklad pre vaše zdravie. Zlisované pivné kvasinky s trochou múky vám dokážu pomôcť na pokožku, vlasy, s pečeňou, trávením a odbúrajú aj jesennú depresiu. Droždie by sme mali konzumovať denne. Môžete si pripraviť nápoj, alebo dnes lahodnú pomazánku.

Lisované pekárske droždie sa vo svojej terajšej podobe používa od polovice 19. storočia a to predovšetkým ako kypriaci prostriedok pri pečení chleba a pečiva. Sú to lisované pivné kvasinky s trochou múky.

droždie - kvasnicedroždie - kvasnice
droždie - kvasnice
Zdroj: Shutterstock

Droždie obsahuje zmes bakteriálnych organizmov a to hlavne kvasinky Saccharomyces cerevisiae, viditeľné len pod mikroskopom. Tieto živé kultúry obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín D a v stopových množstvách minerály ako železo, meď, vlákninu, minerálne soli, esenciálne kyseliny a aminokyseliny, enzýmy, proteíny, uhľohydráty aj lipidy.

Droždie vzhľadom na bohatý obsah prospešných látok pôsobí na naše trávenie, odstraňuje nadúvanie a podporuje chuť do jedla. Pozitívne vplýva na funkciu čriev, pomáha predchádzať zápche a celkovo podporuje vylučovanie.

Videorecept na drožďovú pomazánku nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor