MENU
zdravy-zivot

Neviete zaspať a hlavou vám blúdia myšlienky? Pomôže jeden minerál

Sleepless,Mature,Woman,Suffering,From,Insomnia,Close,Up,,Lying,In
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Neviete zaspať a hlavou vám blúdia myšlienky? Pomôže jeden minerál

Zdravý nočný spánok je nevyhnutný, ak chcete pohodlne zvládať každodenný život. Stres, myšlienky a svalové kŕče spôsobujú, že máte oči ako sova. Príčinou môže byť nedostatok dôležitého prvku.

Nevedeli ste zaspať, budili ste sa, prehadzovali sa na posteli, ťahal vás kŕč v lýtku, myšlienky vám vírili hlavou? Na druhý deň ste sa cítili vyčerpaný a doslova zlomený. Jednou z príčin môže byť aj nedostatok horčíka.

Pre človeka je tento minerál nevyhnutný. Podieľa sa na základných procesoch v tele. Tam, kde je potrebná energia, tam je aj horčík. Je základným prvkom pri fungovaní svalového a nervového systému. Rovnako dôležitý je aj pre našu kostru, prispieva k stabilite kostí a zubov.

Niektoré skupiny ľudí v určitých fázach života potrebujú jeho zvýšený príjem. A to napríklad tehotné a dojčiace ženy, športovci alebo ľudia s niektorými ochoreniami ako je cukrovka či migréna.

Horčík, alebo aj magnézium, znižuje únavu a vyčerpanie. Označovaný je za antistresový minerál, pretože dokáže tlmiť stresové hormóny, ktoré produkuje naše telo. Pri jeho nedostatku je to ako v začarovanom kruhu. Dochádza k zvýšenému uvoľňovaniu stresových hormónov, postihnutý je podráždený, náchylnejší na stres, nepokojný a hektický.

Aké ťažkosti môžu nastať pri nedostatku horčíka čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor