Chutí vám lipový alebo bazový čaj tak veľmi, že sa ho neviete vzdať, ani keď ste stopercentne zdraví? No potom sa nečudujte, že sa aj pri najmenšej námahe spotíte. „Hlavnou liečebnou vlastnosťou lipového kvetu je silný potopudný účinok a schopnosť znižovať horúčku.
Keď potné žľazy stimulujete lipovými kvetmi, reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus potiť sa,“ vysvetľuje lekár pre deti a dorast MUDr. Michal Slivka. Čaj z bazových kvetov má rovnaké účinky ako lipa a ostražití buďte aj pri používaní obľúbeného bazového sirupu. Škoda, že čaje proti poteniu nefungujú tak rýchlo…
Jedna šálka nestačí
Šalviový čaj sa varí prevažne v zime, lebo výborne lieči bolesti hrdla. Pomôže však takmer pri každom probléme v ústnej dutine. „Šalvia je nadčasový prírodný liek nielen pri bolesti hrdla, ale aj pri zápale ďasien a aftóznych zápaloch slizníc. Vďaka upokojujúcim účinkom šalvia znižuje potenie, ktoré vzniká následkom stresu, úzkosti, nepokoja alebo nočného desu,“ približuje lekár.
Emočného potu vyprodukuje telo asi päťkrát viac ako potu z tepla. Na to, aby sa prejavil účinok byliniek, musíte piť šálku teplého čaju polhodinu pred každými raňajkami aspoň štrnásť dní. Na ďalšie dva týždne vymeňte šalviu za alchemilku alebo ju vystriedajte s pamajoránom. „Proti nočnému poteniu výborne zaberá aj studený yzopový čaj,“ pridáva lekár tip na šálku pred spaním.
V prechode a hystérii
Alchemilka pasienková osoží aj pri klimakterickom potení. Pre túto bylinku neplatia limity a môžete ju piť na lačný žalúdok každý deň v roku.
Ak sa potíte z nervozity, skúste pamajorán. „Česi ho nazývajú ‚dobromysl‘, aby poukázali na jeho schopnosť zlepšiť náladu. Čaj harmonizuje zdanlivo dve protikladné veci, bystrí vedomie a uvoľňuje napätie. Je to prírodné antidepresívum. Upokojí nervy, odstráni nespokojnosť, napätie a hystériu,“ vysvetľuje zanietený bylinkár.
Pamajorán navyše pokladá aj za bylinku, ktorá najúčinnejšie bojuje proti voľným radikálom. „Pamajorán má asi štyridsaťdvanásobne vyššiu antioxidačnú aktivitu než jablká, tridsaťkrát vyššiu než zemiaky, dvanásťnásobne vyššiu než pomaranče a štyrikrát vyššiu než čučoriedky,“ prezrádza lekár.
Smrdíte?
Za páchnucim potom sa môžu skrývať rôzne ochorenia, hormonálne zmeny, lieky, alkohol, strava, ale aj nedostatok tekutín. Emočný pot páchne najvýraznejšie. V ľahkých prípadoch s ním pomôže šalvia s pamajoránom či hypnóza a botulotoxín, v ťažších operácia.
Pri alkohole a mäsitej strave musíte najskôr dostať z tela zapáchajúce odpadové látky. „Pomôžu všetky prečisťujúce čaje. Nápomocná je žihľava, prvosienka či pľúcnik. Potiť sa síce vďaka nim neprestanete, ale pot už nebude zapáchať,“ radí odborník. Ak sa chcete zbaviť aj zápachu, aj potu čo najrýchlejšie, odporúča doktor Slivka piť zelený čaj a zmeniť stravu. „Strava bohatá na chlorofyl, liečivky a zeleninu zápach zmierňuje. Naopak, strava s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín zápach znásobuje,“ upozorňuje lekár.
Čo je veľa?
V záťaži a teple vyprodukujete aj tri litre potu za hodinu. Riadi to nervový systém. Hyperhidróza, teda nadmerné potenie, je stav, keď z vás pot doslova kvapká, zatiaľ čo ostatní sú pri rovnakej aktivite suchí. Primárna hyperhidróza postihuje podpazušie, dlane či chodidlá. Jej príčiny nie sú známe. Často problém zdedíte. Obyčajne prepukne v období puberty. Na to, aby lekár diagnózu potvrdil, musí vylúčiť endokrinné a neurologické ochorenia.
Do kúpeľa
Aby ste podporili účinky šalviovej rannej pitnej kúry, večer si urobte kúpeľ. Dve polievkové lyžice bylinky zalejete šálkou horúcej vody a nechajte pätnásť minút odstáť. Do lavóra napusťte vodu, vlejte doň šalviový odvar a pár kvapiek octu, premiešajte. Päť minút močte v lavóre ruky, opláchnite si odvarom podpazušie a na päť minút namočte nohy. Poutierajte sa a nakrémujte si ruky, nohy aj podpazušie hydratačným krémom.
Šalviový kúpeľ môžete vymeniť aj za vlažnú vodu, do ktorej nakvapkáte pár kvapiek čajovníkového oleja.
Zapotíte sa
- Vylúčte kávu, nikotín a alkohol, ktoré vyvolávajú potenie.
- Obmedzte na minimum pikantnú stravu, mastné a tučné jedlá. Výrazný pach dá potu aj cibuľa a cesnak.
- Potenie vyvoláva aj citrónová šťava, ktorá má silné detoxikačné účinky. Pohár vody s citrónom na raňajky síce naštartuje metabolizmus aj imunitný systém, ale zároveň dá do pohybu potné žľazy.
Ak pot páchne…
… po stolici – máte nepriechodné črevo,
… hnilobou – kožné ochorenie vyvolané anaeróbnymi baktériami,
… po myšiach – vrodená porucha látkovej premeny – fenylketonúria,
… po rybách – metabolická porucha trimetylaminúria.
Telesný pach sa môže zmeniť aj pri zápale pľúc, poruchách činnosti pečene, obličiek a štítnej žľazy. Viac sa budete potiť pri cukrovke, obezite a hormonálnych zmenách.
Prečítajte si, ktoré bylinky proti poteniu pomáhajú a o ktorých sa to len hovorí...