MENU
zdravy-zivot

Máte preťaženú krčnú chrbticu? Nehlási sa len bolesťou hlavy

Preťažená krčná chrbtica sa nemusí hlásiť len bolesťou hlavy.
Zdravý život

Máte preťaženú krčnú chrbticu? Nehlási sa len bolesťou hlavy

Dávajte si pozor ako často držíte hlavu behom dňa v predklone. Bežný zlozvyk môže chrbticu poriadne potrápiť.

Na správnom držaní hlavy i odbúraní bežných zlozvykov, ktoré zbytočne zaťažujú krčnú chrbticu, sa oplatí zapracovať. Zapamätajte si hlavné pravidlo, čím väčší je predklon hlavy, tým väčšiu záťaž vyvíjate na chrbticu.

Kam sa pozeráte?

Nie je nič výnimočné, že so sklonenou hlavou prežijete aj pol dňa. Len si spomeňte, ako dlho ste sa pozerali do mobilu alebo počítača. Na čo si dávať pozor? „Kontrolujte si, kam smerujú očí, lebo ich pohyb nasleduje pohyb hlavy. Vzhľadom na sedavý spôsob života trápi súčasnú civilizáciu pozeranie dolu,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. „Náprava si vyžaduje silnú vôľu a snahu dívať sa pred seba napríklad i pri používaní mobilu. Dobrou pomôckouje i bezproblémové prehĺtanie. Ak to nejde hladko, chrbtica je v nesprávnej pozícii. Ak máte prehltnúť s príliš predsunutou alebo, naopak, zasunutou hlavou, neprehĺta sa vám ľahko.“ Najdôležitejšie je udržať hlavu vo vzpriamenej pozícii.

Od uší po zuby

Zlé postavenie hlavy vyústiť do ďalších nepríjemných ťažkostí, väčšinou ide nielen o bolesť krčnej chrbtice, ale i hlavy. „Príznaky môžu byť rôznorodé, od pocitu slabosti, únavy či stuhnutia šijového svalstva až po bolesti za očami, v okolí uší, zubov alebo v oblasti lopatiek a pod nimi. Objaviť sa môže točenie hlavy, pocity na vracanie, pískanie v ušiach, nepríjemné brnenie alebo mravčenie a pálenie v horných končatinách, ale aj svalová dysbalancia v oblasti panvového dna,“ vymenováva fyzioterapeutka Mgr. Lenka Játiová. Podľa odborníčky môžu s nesprávnym držaním hlavy súvisieť i blokády stavcov a rebier, ktoré môžu vyústiť do výrazného obmedzenia pohybu. Výnimočné nie sú ani pocity, že sa nemôžete dostatočne nadýchnuť alebo vydýchnuť.

Hrozí vám hrb? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor