MENU
zdravy-zivot

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Trvá únava prudko či dlho? Rozlíšte nebezpečnejšiu príčinu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje.

Únava je subjektívny pocit. „Patologická je nadmerný, trvalý pocit vyčerpanosti a poklesu telesnej a duševnej kapacity na vykonávanie akejkoľvek práce alebo činnosti na obvyklej úrovni. Vtedy je to varovný signál organizmu pred vyčerpaním fyzických i psychických energetických zásob tela,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Diana Ganajová. Týka sa hlavne dvadsiatničiek až päťdesiatničiek, no aj mladých chlapov a seniorov.

Varovné signály očí. 7 skrytých chorôb, ktoré prezradia. Aj infarkt a rakovinu

Unavení sú všetci

Keď sa na preventívnej prehliadke alebo na vyšetrení opýtam, málokedy niekto povie, že sa cíti výborne. „V poslednom čase sa čoraz viac mladých ľudí sťažuje na nadmernú únavu. Aj sami iniciatívne vyhľadajú moju pomoc pre únavu. Majú množstvo informácií z internetu, podľa ktorých svedčí o tých najvážnejších ochoreniach. Neraz sa stáva, že si aj doplatia laboratórne vyšetrenia, aby mali čierne na bielom, že sú v poriadku. Možno by stačilo rozumnejšie si zadeliť aktivity, relax a spánok,“ pripomína doktorka Ganajová, že ani chronická únava nemusí mať vždy dramatické pozadie. Stačí jednoducho vypnúť. No nie vždy.

TOP 10 potravín proti únave. Vyskúšajte ich namiesto kávy

Unavení alebo chorí?

Bežná únava na rozdiel od chorobnej po adekvátnom odpočinku, úprave životosprávy a obmedzení alkoholu a cigariet v krátkom čase zväčša vymizne. Ak však ani po dvoch-troch týždňoch nie, je to dôvod zamyslieť sa nad príčinou.

Choré obličky hlásia iné časti tela. 5 signálov, že zlyhávajú a neviete o tom

Prudko či dlho?

Náhle vzniknutá intenzívna únava býva často symptómom akútnych napríklad infekčných ochorení. Ale aj poruchy funkcie žliaz s vnútorným vylučovaním,“ hovorí doktorka Ganajová o tých zjavnejších prejavoch. „No nie vždy je ľahké jednoznačne zhodnotiť stav pacienta. Kým jeden navštevuje lekára pri minimálnej odchýlke zdravotného stavu, iný príde, až keď doslova padá od vyčerpania. Pri vyšetrení sa zameriam nielen na opisované príznaky, ale na človeka komplexne. Spravím základné diferenciálnodiagnostické kroky na vylúčenie závažnejšieho ochorenia. Chronická únava trvajúca minimálne pol roka a dlhšie sa veľakrát objavuje bez zjavnejšej záťaže tela či psychiky. Príčinou môže byť dlhodobé preťaženie organizmu, ale aj vážnejšie ochorenie,“ približuje lekárka.

5 nenápadných signálov, že vaše hormóny nie sú v rovnováhe

Unavia choroby

Ak ste unavení niekoľko mesiacov a spánok nepomáha, môže byť problém vážnejší.

 • chronický únavový syndróm – stav vyčerpanosti organizmu, pokles výkonnosti, častá ospalosť, nekvalitný spánok, podráždenosť, poruchy pamäti a koncentrácie, úzkosť, depresívne stavy, bolesti kĺbov, svalov, poruchy trávenia, zvýšená teplota
 • anémia – okrem dlhodobého pocitu únavy celková slabosť, búšenie srdca, dýchavica, bolesti hlavy v dôsledku nedostatku červených krviniek a hemoglobínu, ktorý zabezpečuje transport kyslíka z pľúc do tkanív a buniek, často sprevádza reumatické, onkologické ochorenia, ochorenia žalúdka, hrubého čreva, obličiek
 • znížená funkcia štítnej žľazy – ospalosť, neschopnosť sústrediť sa, prírastok na hmotnosti, uzimenosť, častá zápcha
 • zvýšená funkcia štítnej žľazy – najmä svalová únava, nevysvetliteľné chudnutie, búšenie srdca, nadmerné potenie, intolerancia tepla, hnačka
 • nízky tlak – malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy
 • cukrovka– únava s nadmerným pocitom smädu, časté močenie
 • depresia – príznaky podobné chronickému únavovému syndrómu, strata energie, poruchy spánku, nepokoj, podráždenosť, pocit vnútorného napätia, úzkosť, problémy s koncentráciou, pocity viny, neschopnosť tešiť sa, poruchy stravovacích návykov, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, sťažené dýchanie, búšenie srdca, zvýšená potivosť, diskomfort na hrudníku, pocity trasu a chvenia
 • syndróm spánkového apnoe – krátke prerušenie dýchania počas spánku, chrápanie, neodpočinutosť bez ohľadu na dĺžku spánku
 • chronická obštrukčná choroba pľúc – tkanivá a bunky trpia dlhodobo nedostatkom kyslíka, vyčerpanosť, dýchavica, kašeľ, spánkové apnoe
 • rakovina – nádor bráni prekrveniu a zásobeniu kyslíkom a výživnými látkami, anémia, poruchy vnútorného prostredia
 • ochorenia pečene – hepatitída B, C
 • ochorenie obličiek a nadobličiek
 • roztrúsená skleróza

Za vybité baterky poobede môžu raňajky. Tipy odborníčky, ako dopumpovať energiu

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor