MENU
zdravy-zivot

Dlhé sedenie poškodzuje zdravie. Naučte sa robiť tieto 3 krátke aktivity počas dňa

Cvičiť pri pozeraní televízie. Prečo nie?
Zdravý život

Dlhé sedenie poškodzuje zdravie. Naučte sa robiť tieto 3 krátke aktivity počas dňa

Sedíte v práci alebo pri šoférovaní, a keď prídete domov, sadnete rovno k televízii. Môžete však urobiť pár krátkych a nenáročných činností počas dňa, ktoré vás postavia zo stoličky.

Dlhé sedenie neprospieva vášmu telu ani psychike. Dôkazy o negatívnych dôsledkoch sedenia na ľudské zdravie sa za posledné roky hromadia. Aj nedávna štúdia potvrdzuje dôležitosť minimalizácie sedenia na zníženie rizika cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a predčasného úmrtia.

Fyzická aktivita znižuje niektoré zdravotné riziká spojené s nadmerným sedením. Nemusí to znamenať automaticky hodiny strávené vo fitness centre alebo dlhé prechádzky. Tieto aktivity sú určite vítané, ale každý to pozná, počas dňa veľa času na cvičenie nie je. Teraz sa už nebudete musieť vyhovárať. Odborníci z Web MD prinášajú jednoduché tipy, ako sa počas dňa na chvíľu postaviť zo stoličky a rozhýbať sa. Nájdete ich na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor