MENU
zdravy-zivot

Umývate si po použití WC len ruky? Fekálne baktérie majú radosť

Po použití toalety by ste mali automaticky použiť bidet.
Zdravý život

Umývate si po použití WC len ruky? Fekálne baktérie majú radosť

Napadlo vám, aký bohatý život sa odohráva vo vašej spodnej bielizni a neskôr aj vo všetkom vašom šatstve, ak si po použití toalety neumyjete zadok? Fekálne baktérie tam majú raj. Ani vy ešte nemáte doma bidet?

Keby ste sa naboso prechádzali po tráve a šliapli by ste nechtiac do hovienka, uspokojili by ste sa tým, že by ste si nohu utreli papierom? A keby vám vták okakal holé rameno, stačilo by vám zotrieť jeho "pozdrav" papierovou vreckovkou?  Pravdepodobne by ste urýchlene vyhľadali vodovod, mydlo, a umyli sa. Tak prečo má väčšina z nás pocit, že po použití toalety stačí, ak si zadok utrieme toaletným papierom? Tenký film z výkalov na sliznici i koži ošúchanej len papierom ostáva...

Fekálne baktérie v nohavičkách

Na Slovensku bidet nemá takú tradíciu, ako v západnej Európe, kde je bežnou súčasťou domácnosti. Priam do dokonalosti ho doviedli v Japonsku, kde vás okamžite po použití toalety záchod sám aj umyje, osuší a navonia. Použitie toaletného papiera je oveľa nehygienickejšie, a to ako pre váš zadok, tak pre ruky. Okrem výrazného zníženia fekálnych baktérií na vašej spodnej bielizni aj rukách je tiež papier pre sliznicu konečníka podstatne menej šetrný ako opláchnutie vodou.  

Apropo, pokiaľ periete spodnú bielizeň na teplote len 40 °C či dokonca menej, vaša pračka je plná fekálnych baktérií a vďaka tomu aj všetko ostatné oblečenie, čo v nej periete. Napadlo vám to?

Zdravotné benefity bidetu

Zavedením bidetov do sledovaného seniorského domova sa okrem spokojnosti čoskoro prejavilo aj znížením množstva baktérií v moči obyvateľov domova. Mimoriadne prospešný je bidet pre ľudí so zlatou žilou, ktorých je obrovské množstvo. Záhyby na sliznici vytvorené hemoroidmi v oblasti konečníka papierom nikdy od stolice dôkladne neočistíte. Navyše, omytie prúdom vody je pre hemoroidy podstatne príjemnejšie ako trenie papierom či vlhčenými obrúskami. Podobne v prípade análnych trhlín, kedy môže byť použitie papieru priam bolestivé.

Prínos bidetov pre životné prostredie

Na množstvo toaletného papieru, ktorý spotrebujete za svoj život, padne neuveriteľných 384 stromov. Okrem toho sa na výrobu jednej rolky "toaleťáku" spotrebuje 140 litrov vody. Na umytie vášho pozadia bidetom pritom stačí pol litra vody. Len v USA sa denne minie približne 34 miliónov kotúčov toaletného papiera...

Dnes, keď je možné kúpiť si aj záchodovú dosku so zabudovaným bidetom, naozaj nie je veľmi nad čím rozmýšľať, ak vás zaujíma ako planéta, tak nvaše zdravie...

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor