MENU
zdravy-zivot

Umývate si po použití WC len ruky? Fekálne baktérie majú radosť

Po použití toalety by ste mali automaticky použiť bidet.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Umývate si po použití WC len ruky? Fekálne baktérie majú radosť

Napadlo vám, aký bohatý život sa odohráva vo vašej spodnej bielizni a neskôr aj vo všetkom vašom šatstve, ak si po použití toalety neumyjete zadok? Fekálne baktérie tam majú raj. Ani vy ešte nemáte doma bidet?

Keby ste sa naboso prechádzali po tráve a šliapli by ste nechtiac do hovienka, uspokojili by ste sa tým, že by ste si nohu utreli papierom? A keby vám vták okakal holé rameno, stačilo by vám zotrieť jeho "pozdrav" papierovou vreckovkou?  Pravdepodobne by ste urýchlene vyhľadali vodovod, mydlo, a umyli sa. Tak prečo má väčšina z nás pocit, že po použití toalety stačí, ak si zadok utrieme toaletným papierom? Tenký film z výkalov na sliznici i koži ošúchanej len papierom ostáva...

Fekálne baktérie v nohavičkách

Na Slovensku bidet nemá takú tradíciu, ako v západnej Európe, kde je bežnou súčasťou domácnosti. Priam do dokonalosti ho doviedli v Japonsku, kde vás okamžite po použití toalety záchod sám aj umyje, osuší a navonia. Použitie toaletného papiera je oveľa nehygienickejšie, a to ako pre váš zadok, tak pre ruky. Okrem výrazného zníženia fekálnych baktérií na vašej spodnej bielizni aj rukách je tiež papier pre sliznicu konečníka podstatne menej šetrný ako opláchnutie vodou.  

Apropo, pokiaľ periete spodnú bielizeň na teplote len 40 °C či dokonca menej, vaša pračka je plná fekálnych baktérií a vďaka tomu aj všetko ostatné oblečenie, čo v nej periete. Napadlo vám to?

Zdravotné benefity bidetu

Zavedením bidetov do sledovaného seniorského domova sa okrem spokojnosti čoskoro prejavilo aj znížením množstva baktérií v moči obyvateľov domova. Mimoriadne prospešný je bidet pre ľudí so zlatou žilou, ktorých je obrovské množstvo. Záhyby na sliznici vytvorené hemoroidmi v oblasti konečníka papierom nikdy od stolice dôkladne neočistíte. Navyše, omytie prúdom vody je pre hemoroidy podstatne príjemnejšie ako trenie papierom či vlhčenými obrúskami. Podobne v prípade análnych trhlín, kedy môže byť použitie papieru priam bolestivé.

Prínos bidetov pre životné prostredie

Na množstvo toaletného papieru, ktorý spotrebujete za svoj život, padne neuveriteľných 384 stromov. Okrem toho sa na výrobu jednej rolky "toaleťáku" spotrebuje 140 litrov vody. Na umytie vášho pozadia bidetom pritom stačí pol litra vody. Len v USA sa denne minie približne 34 miliónov kotúčov toaletného papiera...

Dnes, keď je možné kúpiť si aj záchodovú dosku so zabudovaným bidetom, naozaj nie je veľmi nad čím rozmýšľať, ak vás zaujíma ako planéta, tak nvaše zdravie...

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor