MENU
zdravy-zivot

Nezbierajte si tuk na bruchu. Čo vám hrozí a ako odštartovať zmenu?

Viscerálny tuk sa oplatí mať pod kontrolou.
Zdravý život

Nezbierajte si tuk na bruchu. Čo vám hrozí a ako odštartovať zmenu?

Tuk sa oplatí mať pod kontrolou. Jeho zvýšené hodnoty môžu v tele rozbehnúť procesy, ktoré sa odrazia na zdraví.

Telesný tuk hrá v organizme dôležitú úlohu a nemali by ste ho vnímať len ako zlý. Je zdrojom energie, tepla, ovplyvňuje funkciu mozgu, pečene i imunitný systém. Všetko sa obráti, ak je ho príliš veľa. Pozor si treba dávať najmä na takzvaný viscerálny, teda vnútrobrušný tuk.

Hrozia zápaly

„Tukové tkanivo je hormonálne veľmi aktívne a vytvára veľké množstvo hormónov adipokínov, ktoré sú dôležité pre metabolizmus. Jeho škodlivosť na zdravie sa spája predovšetkým s jeho nadmerným množstvom. Čím viac tukových buniek je, tým viac sa produkujú aj hormóny, ktoré môžu narušiť metabolizmus,“ objasňuje odborníčka na výživu Katarína Grich. Veľké množstvo viscerálneho tuku vedie za určitých podmienok až k nekontrolovanej produkcii zápalových látok, čo postupne vedie k poškodeniu organizmu.   

Oplatí sa strážiť centimetre

Ak nepodniknete zmenu, môže to viesť nielen k ťažkostiam s vysokým krvným tlakom, ale aj k zvýšenému výskytu trombózy. Objaviť sa môže diabetes 2. typu, srdcové ochorenia, ale zhoršiť sa môžu i chronické ochorenia ako napríklad reuma, alergie. Výrazne zvýšené hodnoty viscerálneho tuku sa dokonca spájajú aj s výraznejším rizikom vzniku Alzheimerovej choroby. U mužov sa vo zväčšených tukových bunkách vytvára ženský pohlavný hormón estrogén, čo sa prejaví napríklad nárastom prsníkov. „Ak vám začnú pribúdať centimetre na obvode pása, ide o znak, že prevencia je nevyhnutná,“ vysvetľuje odborníčka.

Odštartujte zmenu

V prvom rade musí nastúpiť individuálna úprava stravy, ktorá zohľadní i zdravotný stav. Určite vám pomôže aj pohyb, prvoradá je však zmena stravovania. Podľa odborníčky sa môže hmotnosť ťažšie upravovať aj takzvaným večným dietárom, keď si organizmus mohol vytvoriť určitú rezistenciu na chudnutie. V tomto prípade môže byť zmena náročná a treba sa obrniť trpezlivosťou. Určite otrocky nepočítajte kalórie, dôležitejšia je strava, ktorá ich obsahuje.„Jedlo ako celok musí priaznivo pôsobiť na glykémiu. Vhodné je, aby ste ho vyskladali zo 40 až 45 percent sacharidov, z 30 až 35 percent tukov a z 20 až 30 percent bielkovín. Ak pred večerou zaradíte fyzickú aktivitu, možno príjem bielkovín zvýšiť," radí Katarína Grich.

„Pri redukcii je vhodné stravovanie zredukovať na tri hlavné jedlá bez desiatej a olovrantu,“ pridáva praktické tipy odborníčka. „Dbajte na pestrosť bielkovín a kvalitu tuku.“ Medzi najlepšie patria kvalitné rastlinné oleje, ktoré sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny. Ide napríklad o ľanový či konopný olej.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor