MENU
zdravy-zivot

Nezbierajte si tuk na bruchu. Čo vám hrozí a ako odštartovať zmenu?

Viscerálny tuk sa oplatí mať pod kontrolou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nezbierajte si tuk na bruchu. Čo vám hrozí a ako odštartovať zmenu?

Tuk sa oplatí mať pod kontrolou. Jeho zvýšené hodnoty môžu v tele rozbehnúť procesy, ktoré sa odrazia na zdraví.

Telesný tuk hrá v organizme dôležitú úlohu a nemali by ste ho vnímať len ako zlý. Je zdrojom energie, tepla, ovplyvňuje funkciu mozgu, pečene i imunitný systém. Všetko sa obráti, ak je ho príliš veľa. Pozor si treba dávať najmä na takzvaný viscerálny, teda vnútrobrušný tuk.

Hrozia zápaly

„Tukové tkanivo je hormonálne veľmi aktívne a vytvára veľké množstvo hormónov adipokínov, ktoré sú dôležité pre metabolizmus. Jeho škodlivosť na zdravie sa spája predovšetkým s jeho nadmerným množstvom. Čím viac tukových buniek je, tým viac sa produkujú aj hormóny, ktoré môžu narušiť metabolizmus,“ objasňuje odborníčka na výživu Katarína Grich. Veľké množstvo viscerálneho tuku vedie za určitých podmienok až k nekontrolovanej produkcii zápalových látok, čo postupne vedie k poškodeniu organizmu.   

Oplatí sa strážiť centimetre

Ak nepodniknete zmenu, môže to viesť nielen k ťažkostiam s vysokým krvným tlakom, ale aj k zvýšenému výskytu trombózy. Objaviť sa môže diabetes 2. typu, srdcové ochorenia, ale zhoršiť sa môžu i chronické ochorenia ako napríklad reuma, alergie. Výrazne zvýšené hodnoty viscerálneho tuku sa dokonca spájajú aj s výraznejším rizikom vzniku Alzheimerovej choroby. U mužov sa vo zväčšených tukových bunkách vytvára ženský pohlavný hormón estrogén, čo sa prejaví napríklad nárastom prsníkov. „Ak vám začnú pribúdať centimetre na obvode pása, ide o znak, že prevencia je nevyhnutná,“ vysvetľuje odborníčka.

Odštartujte zmenu

V prvom rade musí nastúpiť individuálna úprava stravy, ktorá zohľadní i zdravotný stav. Určite vám pomôže aj pohyb, prvoradá je však zmena stravovania. Podľa odborníčky sa môže hmotnosť ťažšie upravovať aj takzvaným večným dietárom, keď si organizmus mohol vytvoriť určitú rezistenciu na chudnutie. V tomto prípade môže byť zmena náročná a treba sa obrniť trpezlivosťou. Určite otrocky nepočítajte kalórie, dôležitejšia je strava, ktorá ich obsahuje.„Jedlo ako celok musí priaznivo pôsobiť na glykémiu. Vhodné je, aby ste ho vyskladali zo 40 až 45 percent sacharidov, z 30 až 35 percent tukov a z 20 až 30 percent bielkovín. Ak pred večerou zaradíte fyzickú aktivitu, možno príjem bielkovín zvýšiť," radí Katarína Grich.

„Pri redukcii je vhodné stravovanie zredukovať na tri hlavné jedlá bez desiatej a olovrantu,“ pridáva praktické tipy odborníčka. „Dbajte na pestrosť bielkovín a kvalitu tuku.“ Medzi najlepšie patria kvalitné rastlinné oleje, ktoré sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny. Ide napríklad o ľanový či konopný olej.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor