Ak nebudete mať pri chôdzi chodidlo dostatočne pevné, riskujete nielen vznik zranenia. Šliapanie v nevhodnej obuvi sa môže postupne pretaviť do bolestí kĺbov, vrátane chodidiel. Na čo si dávať pozor?
Riskujete únavu
Pri dlhších prechádzkach určite zvážte, čo si obujete. „Často vidím ľudí, ktorí chodia na dlhé prechádzky v obuvi, ktorá je určená do práce alebo na kratší čas nosenia a minimálnu dĺžku chôdze,“ hovorí o častej chybe podiatrička BSc (HONS) Pod Med Denisa Mertl MCPod. „Hoci je táto obuv aj kožená, nemá šnúrky a väčšinou má i opätok. Muži si zase často obujú len mokasíny. Pri dlhej chôdzi sa chodidlá unavia, lebo nemajú dostatočnú podporu. Tú dosiahnu stabilnou pätou, šnurovaním a podrážkou, ktorá absorbuje otrasy.“
Pomôžte členkom
Dôležitý je i povrch, po ktorom budete najčastejšie chodiť. Ak bude lesný, zvoľte topánky, ktoré podržia členok. Znížite tak riziko vzniku výronu. „Pri tvrdom betónovom povrchu zvoľte hrubšiu podrážku, ktorá absorbuje tlak z pokladu. Tým minimalizujete otrasy hore do kĺbov,“ radí odborníčka. Myslite aj na tvar chodidla. Úzke neobúvajte do príliš širokej topánky, široké zase netlačte do úzkej tenisky. Ak máte haluxy je podľa odborníčky vhodná takzvaná lodičková, rocker bottom podrážka. Pri chôdzi umožní pohyb chodidlu ako keby sa palcový kĺb hýbal, a tým neblokuje členok.
Vyskúšate to naboso?
Očarila vás chôdza v špeciálnych topánkach, v ktorých máte kontakt s terénom? „Ak tento typ obuvi nosíte denne v meste na tvrdých povrchoch, sval sa nestimuluje. Naopak, dlhodobým nosením sa degraduje priečna klenba a tento jav je už nezvratný,“ varuje podiatrička Denisa Mertl. „Chodidlo ostane príliš široké a postupne príliš bolestivé. Nanešťastie cesta späť do bežnej obuvi je ťažká.“ Pohyb si skutočne užijete a pozitívne účinky sa prejavia naplno len vtedy, ak rozumne zvážite, aký typ chodidla máte a podľa toho si obuv aj vyberiete. Rozhodujúce by nemali byť momentálne módne trendy.