MENU
zdravy-zivot

Nenechajte mozog zlenivieť. Tieto činnosti ho udržia v kondícii!

Poznáte správne činnosti pre dobrú kondíciu mozgu?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nenechajte mozog zlenivieť. Tieto činnosti ho udržia v kondícii!

Tento týždeň patrí mozgu, zaslúži si našu každodennú pozornosť. Niektoré činnosti ho dokážu udržať v dobrej kondícii veľmi dlho. A nie sú náročné.

Celosvetová kampaň Týždeň mozgu (13. - 19. 3.) upozorňuje na potrebu udržiavať mozog v aktivite. Prospieva mu napríklad tréning pamäti. Úrad verejného zdravotníctva SR v tejto súvislosti pripravil súbor odporúčaní na podporu správnej funkcie mozgu, každý deň tiež na sociálnej sieti zverejnil jednu úlohu na „precvičenie mozgových závitov“.

Mozog je jeden z najdôležitejších orgánov v tele, preto je jeho zdravie zásadné pre plnohodnotný život. Síce je najtvárnejší a najcitlivejší v ranom detstve, jeho vývin prebieha aj potom. „Aj v dospelom veku stále máme potenciál rozvíjať svoje mozgové funkcie vďaka plasticite (prispôsobivosti) mozgu, a to prostredníctvom ich stimulácie a pravidelného tréningu,“ vysvetlil odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR.

Mozog podľa odborníkov netreba nechať zlenivieť. „Akákoľvek aktivita mu prospieva - komunikácia, udržiavanie sociálnych vzťahov, literatúra, nové podnety, kultúra, umenie, pestovanie koníčkov, spoločenské hry, učenie sa cudzích jazykov,“ priblížili. Aktívnu treba udržiavať aj pamäť, ktorej výkon sa môže vekom znižovať. „Dôležité je používať aj vlastnú pamäť, nielen tú digitálnu. Skúste svoj mozog priebežne stimulovať napríklad vedomostnými súťažami, rébusmi, krížovkami, sudoku, pexesom alebo šachom,“ ozrejmili.

Čo ešte prospieva mozgu, dozviete sa na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor