MENU
zdravy-zivot

Nenápadný hrdina: Bez horčíka chudnutie nepôjde

Potraviny obsahujúce horčík, ako napríklad banány, vám dodajú dostatok energie a pomôžu pri chudnutí.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nenápadný hrdina: Bez horčíka chudnutie nepôjde

Horčík je jedným z najviac prehliadaných prírodných minerálov. A pritom v tele plní viac ako tristo funkcií. Je nevyhnutný aj pri naplnení túžby po štíhlej postave.

Horčík je zodpovedný za funkcie svalov a nervov, kontrolu cukru v krvi, krvného tlaku, ale je potrebný aj pre zdravé DNA a dostatok antioxidantov v tele. Aj keď príde reč na chudnutie, horčík zohráva dôležitú úlohu. Portál allwomenstalk.com prezradil, ako funguje.

Dôvod nervozity

Ak chcete schudnúť, máte šťastie. Jeden z najlepších účinkov horčíka je jeho vplyv na hladinu cukru v krvi. Poznáte pocit úzkosti pri poklese krvného cukru? Vtedy máte v tele málo horčíka. Dokonca, aj keď budete jesť potraviny bohaté na horčík, môžete ho mať málo. Telo ho totiž vyčerpá pomerne rýchlo, najmä v období stresu. Strava bohatá na horčík a 400 mg výživových doplnkov by to mali vyriešiť. Horčík tak pomôže znížiť hladinu inzulínu a ukladanie tuku.

Horčík pôsobí aj na nervový systém. Pomáha pri znižovaní napätia, ktoré by mohlo spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti. Stres uvoľňuje v tele kortizol. Tento stresový hormón nahovára telo na ukladaniu tuku. Horčík stres zmierňuje, dokonca pomáha zaspať. Skúste si dať pohár mandľového mlieka s kakaom a získate mix horčíka a vápnika v jednom.

Vzhľadom k účinkom horčíka na nervový systém je ovplyvnený aj krvný tlak. Kedykoľvek máte vysoký tlak, vaše telo sa namáha a ukladá si zásoby tuku. To je vážna hrozba pre vaše srdce. Pomôcť opäť môže horčík v strave a doplnkoch. Majte po ruke grécky jogurt s kúskom horkej čokolády. Obe potraviny sú bohaté na horčík a okamžite zmiernia stres.

Pomoc po námahe

Horčík prispieva k syntéze bielkovín v tele, takže pri jeho nedostatku sa vaše svaly nebudujú ideálnym spôsobom. Po cvičení by ste mali telu dodať 400 mg horčíka. Alebo si doprajte potraviny bohaté na túto látku, ako celozrnné pečivo, orechy a semienka, kakao, listovú zeleninu, mliečne výrobky, Chia semená, ryby, banány a hummus.

Tráviaca sústava

Väčšina ľudí trpiacich na zápchu nemá nedostatok vlákniny, ale horčíka. Vláknina sa dá nájsť v strave ľahko, ale horčík je často prehliadaný. Dve tretiny nervov napojených na mozog sa nachádzajú v tráviacom trakte. V strese žalúdok zastaví trávenie a vylučovanie. Aj preto veľa ľudí v strese neje. Ale horčík dokáže upokojiť nervy a teda aj trávenie.

Ak máte málo energie, je dosť dobre možné, že je to spôsobené nedostatkom horčíka. Ten totiž spôsobuje aj zníženie energetickej hladiny v tele. Ale pri tom správnom palive (strave bohatej na horčík alebo doplnkami stravy), dostatku vitamínov a minerálov, budete mať energie dostatok.

Horčík zároveň pomáha chrániť vaše kosti a zabezpečuje, aby boli silné. Vzhľadom k tomu je dôležité jesť stravu bohatú na túto látku, a v prípade potreby ju doplniť. Horčík je teda dôležitý nielen na celkové zdravie, ale aj pri spomínanom chudnutí. Ukrátený organizmus zdravo chudnúť nedokáže. Ak si nie ste istý, koľko by ste ho mali prijímať, poraďte sa so svojím lekárom.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor