Nenápadný fľak hlási rakovinu. Všimli ste si v zrkadle toto?
18. 7. 2021, 11:14 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:05)

Zdroj: Shutterstock
Desia vás znamienka? Poctivo kontrolujete ich tvar aj veľkosť? Oveľa častejšie sa rakovina kože prejaví ako malá ranka alebo fliačik na koži.
Rakovina kože sa často spája len so znamienkami a vznikom zhubného melanómu. Ide však len o jeden typ tohto ochorenia, ktoré sa, navyše, vyskytuje pomerne zriedkavo. Oveľa častejšie sa stretnete s takzvanou nemelanómovou rakovinou kože. Vyzerá ako červený fľak, ranka, vyrážka či drobný kráter, ktoré môžu sem-tam krvácať a nemiznú. „V európskej populácii aj na Slovensku má tento typ rakoviny kože stúpajúcu tendenciu,“ súhlasne prikyvuje dermatologička Hana Zelenková.
Okolo nosa a oka
Bazalióm patrí k najčastejším typom nemelanómovej rakoviny kože. Ide o sedemdesiat až osemdesiat percent prípadov. Väčšinou sa objaví na tvári, najčastejšie v okolí očí či nosa. Vyskytuje sa však aj na chrbtoch rúk či na hrudi. Spočiatku je bazalióm malý, plochý uzlík, ktorý pomaly rastie. Postupne uprostred praskne a vytvorí sa vriedok so zvýšenými okrajmi. Výhodou je, že neprerastá do iných tkanív, nemetastázuje, takže je dobre liečiteľný.
Šupinky na plešine
Medzi nemelanómovú rakovinu kože patrí aj aktinická keratóza. Rozdeľuje sa na tri typy, pričom tretí je vysokorizikový. Zo začiatku sa prejavuje šupinkami, ktoré sa po odstránení rýchlo a vo veľkom vrátia. „Niektorým ľuďom narastie doslova ako roh. Výskyt stúpa s vekom, ale dôležitú úlohu zohrávajú aj rizikové faktory,“ vysvetľuje dermatologička. Na pokožke sa keratóza väčšinou javí ako hnedo-biela mapa. Pripomína oškretú kožu. Veľmi často sa objavuje u pánov, ktorí majú plešinu a nechránia si ju pred slnkom. Ak sa aktinická keratóza nelieči, zvrhne sa. Je predstupňom nebezpečného spinaliómu, ktorý môže metastázovať.

Rizikové faktory
„Aj pri nemelanómovej rakovine patrí k najväčším rizikovým faktorom priveľká dávka UV žiarenia, opakované spálenie kože, najmä v detstve, zemepisná šírka i dĺžka a životný štýl ako napríklad práca v poľnohospodárstve, rekreačné aktivity na slnku či frekvencia opaľovania,“ vymenováva doktorka Zelenková a nezabúda na rôzne jazvy či vredy predkolenia. „V prípade keratóz patria k rizikovej skupine skôr muži a svetlé fototypy I a II . Napríklad v austrálskej populácii má aktinické keratózy takmer polovica obyvateľov nad štyridsať rokov.“
Všetko potvrdí vzorka
Najdôležitejšie je, aby ste kožu sledovali. Aj pri malých zmenách, ktoré sa vám nepozdávajú, radšej vždy navštívte odborníka. Pri rakovine kože sa vo väčšine prípadov úspech odvíja od skorej diagnostiky a následnej liečby. Prvé vyšetrenie urobí praktický lekár, potom postúpite do rúk dermatovenerológa. V prvej fáze diagnostikovania mu pomáha dermatoskop, ktorý patrí k základnému vybaveniu kožných ambulancií. „Veľmi dôležité sú bioptické techniky, pri ktorých sa z podozrivého miesta odoberie časť postihnutej kože. O ďalšom postupe rozhodne lekár z výsledkov mikroskopického histologického vyšetrenia,“ približuje ďalšie kroky dermatovenerologička.
Sú liečiteľné
Nemelanómové rakoviny kože sú podľa lekárky liečiteľné a výhodou je i to, že sú k dispozícii širšie možnosti ako v minulosti. Voľba liečby nie je jednotná, odborník musí zohľadniť hneď niekoľko faktorov. „Kde sa nádor na koži vyskytuje, akú plochu zasahuje, histologický typ nádoru, ale i očakávaný kozmetický efekt,“ konštatuje doktorka Hana Zelenková. „Pri liečbe treba zohľadniť aj prípadné iné ochorenia, ale i cenu liečebného zákroku a dostupnosti metódy. V prípade bazaliómov a keratóz prevažujú chirurgické metódy, kryoterapia a lasery.“
Využívajú sa aj aj rôzne typy mastí s 5 fluorouracilom, diklofenakom, retinoidmi. Pomôcť môže aj kombinovaná fotodynamická liečba a chemický peeling s koncentrovanou kyselinou trichlóroctovou. „Ak sa nemelanómový nádor odstráni v plnom rozsahu, nie je potrebná rádioani chemoterapia,“ dodáva odborníčka.