MENU
zdravy-zivot

Nemusia vás bolieť! 5 tipov ako si udržať zdravé kolená

Ku kolenám sa oplatí správať zodpovedne.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nemusia vás bolieť! 5 tipov ako si udržať zdravé kolená

Aj kolená potrebujú pravidelnú starostlivosť. Ak vás začnú pobolievať, spomeňte si, čo ste mali obuté. Naučte sa základné pravidlá a udržte si kolená vo forme.

Najčastejšou príčinou poškodenia kolena sú úrazy. Na druhom mieste je preťažovanie, na treťom vrodené ochorenia. „Každý kĺb, a teda aj koleno, vekom podlieha degeneratívnym zmenám,“ vysvetľuje MUDr. Jaroslav Biehunek z rehabilitačnej ambulancie. „Starnutie je prirodzené, ale keď sa ku kolenám budete správať zodpovednejšie, zmeny prídu oveľa pomalšie. Aj v sedemdesiatke môže koleno vyzerať pekne.“  Niektorí vyhľadajú pomoc odborníka o päť minút dvanásť, lebo si myslia, že kolená bolia všetkých, a keď sa to už nedá vydržať, jednoducho kĺb vymenia. Stále je to však najradikálnejšie riešenie, ktorému sa oplatí vyhnúť. Ako?

1. Nadváha

Koleno nesie hmotnosť celého tela. Čím je väčšia, tým viac ho zaťažíte a skôr opotrebujete. Možno to prirovnať k taške, keď je prázdna, na ruke ju ani necítite. Stačí do nej pridať tri, štyri kilogramy múky a hneď to zaregistrujete. Obezita patrí k veľkým nepriateľom kolena. „Dôležitú úlohu pri ochoreniach zohráva os dolnej končatiny. V ideálnom prípade je v jednej rovine,“ vysvetľuje odborník. „Najmä u obéznych ľudí sa vyskytujú nohy do x, ktoré sú rizikovým faktorom preťažovania chrupaviek.“ Všetko sa zhoršuje, ak človek bojuje s nadváhou už od detstva. Prevencia ochorení kolena sa musí začínať v útlom veku. Pravidelný pohyb a dostatočný príjem vitamínov a minerálov sú nevyhnutnosť.

Na čo si treba dávať ešte pozor? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor