MENU
zdravy-zivot

Táto činnosť nadmerne spaľuje vitamín C! Odborníčka radí, kde ho doplniť

Upokojte sa a môžete jesť takmer všetko.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Táto činnosť nadmerne spaľuje vitamín C! Odborníčka radí, kde ho doplniť

K bežným vírusom nádchy a chrípky sa pridáva aj nový koronavírus, s ktorým naše organizmy bojujú už druhú zimu.

Pevná imunita je ešte dôležitejšia ako inokedy. Položte jej správne základy a nepodliehajte panike. „Správne zložená výživa vrátane zdravého životného štýlu a dostatočnej rekonvalescencie po prekonaných respiračných ochoreniach vie často rozvoju takýchto ochorení zabrániť, alebo podstatne znížiť ich výskyt. Nezabúdajte, že aj únava, vyčerpanie, námaha ovplyvňujú imunitu. Pri záporných emóciách ako hnev či plač trvajúcich len niekoľko minút dokáže organizmus spáliť 2000 - 3000 mg vitamínu C. Pre porovnanie 100 g čiernych ríbezlí obsahuje cca 180 mg vitamínu C. Čo je to oproti strate 2500 mg vitamínu C z niekoľkých minút stresu! Preto strach, hnev a stres v tomto covidovom období zbytočne znižuje imunitu,“ hovorí výživová odborníčka Ing. Petra Pavuková.

Ktoré živiny vám teraz nesmú chýbať a v ktorých potravinách na každý deň ich nájdete dostatok?

Bielkoviny

Už pri bežnej chrípke sa zvyšuje potreba bielkovín na dvojnásobok odporúčaných dávok. „V opačnom prípade sa spotrebujú bielkoviny orgánových zásob, najmä zo svalovej hmoty. Dôsledkom je katabolizmus, ktorý si vyžaduje dostatočný prísun nutričných substrátov a to ako aminokyselín, tak aj vhodných lipidov. V opačnom prípade dochádza k potlačeniu imunity,“ upozorňuje výživová odborníčka. „Negatívne na imunitu vplýva najmä nedostatok esenciálnych aminokyselín. Aminokyselinou mimoriadneho významu je glutamín. Funguje jednak ako energetický základ, je donorom dusíka, ktorý je dôležitý pri delení a diferenciácii buniek, podporuje i schopnosť buniek pohlcovať cudzorodé častice. Glutamínu sa pripisuje veľká úloha pri zvládaní ťažkých infekčných stavov u hospitalizovaných pacientov a tiež pri zachovaní štruktúry črevnej štruktúry čreva.“

Glutamín je bežnou súčasťou proteínov, nájdete ho preto vo všetkých na bielkoviny bohatých potravinách, najmä v mäse, mliečnych výrobkoch a strukovinách.

Potravina na každý deň: 1 vajcePotravina na každý deň: 1 vajce
Potravina na každý deň: 1 vajce
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor