MENU
zdravy-zivot

Vylepší vám cukor i krvný tlak. Dôležitý minerál nájdete v obyčajnej potravine

Cukrovku môže ovplyvniť aj strava

Súvisiace témy

Zdravý život

Vylepší vám cukor i krvný tlak. Dôležitý minerál nájdete v obyčajnej potravine

Pre život je nevyhnutný, lebo bez neho by sa zrútila energetická rovnováha buniek. Určite sa ho oplatí pozornejšie vyhľadávať vtedy, ak si chcete udržať nielen hodnoty cukru, ale i cholesterolu či krvného tlaku.

Mangán nepatrí ku klasickým minerálom, ale v tele zabezpečuje množstvo dôležitých procesov. Jeho pravidelný prísun je dôležitý z viacerých dôvodov. Zohráva významnú úlohu nielen pri správnom metabolizme cukrov, ale čiastočne aj lipidov. Zároveň prispieva k regulovaniu hladiny cukru v krvi,“ začína približovať niektoré z najdôležitejších úloh minerálu výživová poradkyňa Katarína Grich. „Mangán znižuje schopnosť tela odstraňovať prebytočnú glukózu z krvi a spomaľu- je vylučovanie inzulínu.“ Zaujímavé je, že v 50% chorých na diabetes sa objavuje aj nedostatok mangánu. Jeho deficit podľa odborníčky postupne vedie k inzulínovej rezistencii a takzvanému stukovateniu pečene. 

Posilní aj psychiku

Telo obsahuje priemerne 10 až 40 miligramov mangánu. Štyridsať percent sa ho nachádza v kostiach. Práve ochrana pred osteoporózou, artrózou či artritídou patrí k jeho ďalším dôležitým úlohám. Zvyšných šesťdesiat percent sa distribuuje najmä do pečene, obličiek, pankreasu, ale i svalov. Dokonca je súčasťou vlasového pigmentu. Mangán pomáha udržať na správnych hodnotách krvný tlak. Chráni vás pred málokrvnosťou z nedostatku železa, pred vysokou hladinou cholesterolu, ale i pred aterosklerózou, srdcovými chorobami, svalovými kŕčmi a pred zrýchleným pulzom,“ vymenováva pozitívne účinky odborníčka. „Pomáha aj v prevencii proti duševným chorobám, rovnako ako aj pred Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou.“ S komplexom vitamínov skupiny B pôsobí blahodarne na telesnú sviežosť a vitalitu. Mangán sa podpisuje aj pod pocit šťastia.

Dôležitý pre mužov

Mangán je dôležitý aj pre využitie vitamínu C. Rovnako podporuje využitie vápnika, fosforu, železa a vitamínu C. Zároveň aktivuje cholín, biotín a tiamín. Často sa dokonca spája aj so správnou funkciou predovšetkým mužských pohlavných buniek. Vzhľadom na to, že muži majú prirodzene väčšie zásoby železa ako ženy, absorbujú menej mangánu ako nežnejšie pohlavie,“ vysvetľuje Katarína Grich. „Väčšie zásoby železa sa však spájajú so zníženou črevnou absorpciou mangánu. U mužov je jeho vstrebateľnosť vo všeobecnosti nižšia ako u žien.“ Často sa poukazuje na súvislosť medzi mangánom a vývojom mužských pohlavných buniek. Práve z týchto dôvodov je dôležité pestré stravovanie a dostatočný príjem minerálu počas dospievania. 

Aké sú najlepšie zdroje?

„Dennú dávku mangánu u dospelého človeka môže pokryť konzumácia sto gramov zemiakov, ktoré obsahujú dva až tri miligramy mangánu,“ hovorí o ideálnych zdrojoch Katarína Grich. „Celozrnná múka ho obsahuje priemerne jeden až osem miligramov, ryža päť až sedem miligramov na sto gramov.“ Siahnuť sa oplatí aj po zelenine, orechoch, semienkach, čučoriedkach, vaječných žĺtkoch. Mangán nájdete aj v púpave, prasličke, ďateline, šípkach, rebríčku, lucerne, divozele či v mäte.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia