MENU
zdravy-zivot

Vylepší vám cukor i krvný tlak. Dôležitý minerál nájdete v obyčajnej potravine

Cukrovku môže ovplyvniť aj strava
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Vylepší vám cukor i krvný tlak. Dôležitý minerál nájdete v obyčajnej potravine

Pre život je nevyhnutný, lebo bez neho by sa zrútila energetická rovnováha buniek. Určite sa ho oplatí pozornejšie vyhľadávať vtedy, ak si chcete udržať nielen hodnoty cukru, ale i cholesterolu či krvného tlaku.

Mangán nepatrí ku klasickým minerálom, ale v tele zabezpečuje množstvo dôležitých procesov. Jeho pravidelný prísun je dôležitý z viacerých dôvodov. Zohráva významnú úlohu nielen pri správnom metabolizme cukrov, ale čiastočne aj lipidov. Zároveň prispieva k regulovaniu hladiny cukru v krvi,“ začína približovať niektoré z najdôležitejších úloh minerálu výživová poradkyňa Katarína Grich. „Mangán znižuje schopnosť tela odstraňovať prebytočnú glukózu z krvi a spomaľu- je vylučovanie inzulínu.“ Zaujímavé je, že v 50% chorých na diabetes sa objavuje aj nedostatok mangánu. Jeho deficit podľa odborníčky postupne vedie k inzulínovej rezistencii a takzvanému stukovateniu pečene. 

Posilní aj psychiku

Telo obsahuje priemerne 10 až 40 miligramov mangánu. Štyridsať percent sa ho nachádza v kostiach. Práve ochrana pred osteoporózou, artrózou či artritídou patrí k jeho ďalším dôležitým úlohám. Zvyšných šesťdesiat percent sa distribuuje najmä do pečene, obličiek, pankreasu, ale i svalov. Dokonca je súčasťou vlasového pigmentu. Mangán pomáha udržať na správnych hodnotách krvný tlak. Chráni vás pred málokrvnosťou z nedostatku železa, pred vysokou hladinou cholesterolu, ale i pred aterosklerózou, srdcovými chorobami, svalovými kŕčmi a pred zrýchleným pulzom,“ vymenováva pozitívne účinky odborníčka. „Pomáha aj v prevencii proti duševným chorobám, rovnako ako aj pred Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou.“ S komplexom vitamínov skupiny B pôsobí blahodarne na telesnú sviežosť a vitalitu. Mangán sa podpisuje aj pod pocit šťastia.

Dôležitý pre mužov

Mangán je dôležitý aj pre využitie vitamínu C. Rovnako podporuje využitie vápnika, fosforu, železa a vitamínu C. Zároveň aktivuje cholín, biotín a tiamín. Často sa dokonca spája aj so správnou funkciou predovšetkým mužských pohlavných buniek. Vzhľadom na to, že muži majú prirodzene väčšie zásoby železa ako ženy, absorbujú menej mangánu ako nežnejšie pohlavie,“ vysvetľuje Katarína Grich. „Väčšie zásoby železa sa však spájajú so zníženou črevnou absorpciou mangánu. U mužov je jeho vstrebateľnosť vo všeobecnosti nižšia ako u žien.“ Často sa poukazuje na súvislosť medzi mangánom a vývojom mužských pohlavných buniek. Práve z týchto dôvodov je dôležité pestré stravovanie a dostatočný príjem minerálu počas dospievania. 

Aké sú najlepšie zdroje?

„Dennú dávku mangánu u dospelého človeka môže pokryť konzumácia sto gramov zemiakov, ktoré obsahujú dva až tri miligramy mangánu,“ hovorí o ideálnych zdrojoch Katarína Grich. „Celozrnná múka ho obsahuje priemerne jeden až osem miligramov, ryža päť až sedem miligramov na sto gramov.“ Siahnuť sa oplatí aj po zelenine, orechoch, semienkach, čučoriedkach, vaječných žĺtkoch. Mangán nájdete aj v púpave, prasličke, ďateline, šípkach, rebríčku, lucerne, divozele či v mäte.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor