Mangán nepatrí ku klasickým minerálom, ale v tele zabezpečuje množstvo dôležitých procesov. Jeho pravidelný prísun je dôležitý z viacerých dôvodov. „Zohráva významnú úlohu nielen pri správnom metabolizme cukrov, ale čiastočne aj lipidov. Zároveň prispieva k regulovaniu hladiny cukru v krvi,“ začína približovať niektoré z najdôležitejších úloh minerálu výživová poradkyňa Katarína Grich. „Mangán znižuje schopnosť tela odstraňovať prebytočnú glukózu z krvi a spomaľu- je vylučovanie inzulínu.“ Zaujímavé je, že v 50% chorých na diabetes sa objavuje aj nedostatok mangánu. Jeho deficit podľa odborníčky postupne vedie k inzulínovej rezistencii a takzvanému stukovateniu pečene.
Posilní aj psychiku
Telo obsahuje priemerne 10 až 40 miligramov mangánu. Štyridsať percent sa ho nachádza v kostiach. Práve ochrana pred osteoporózou, artrózou či artritídou patrí k jeho ďalším dôležitým úlohám. Zvyšných šesťdesiat percent sa distribuuje najmä do pečene, obličiek, pankreasu, ale i svalov. Dokonca je súčasťou vlasového pigmentu. Mangán pomáha udržať na správnych hodnotách krvný tlak. „Chráni vás pred málokrvnosťou z nedostatku železa, pred vysokou hladinou cholesterolu, ale i pred aterosklerózou, srdcovými chorobami, svalovými kŕčmi a pred zrýchleným pulzom,“ vymenováva pozitívne účinky odborníčka. „Pomáha aj v prevencii proti duševným chorobám, rovnako ako aj pred Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou.“ S komplexom vitamínov skupiny B pôsobí blahodarne na telesnú sviežosť a vitalitu. Mangán sa podpisuje aj pod pocit šťastia.
Dôležitý pre mužov
Mangán je dôležitý aj pre využitie vitamínu C. Rovnako podporuje využitie vápnika, fosforu, železa a vitamínu C. Zároveň aktivuje cholín, biotín a tiamín. Často sa dokonca spája aj so správnou funkciou predovšetkým mužských pohlavných buniek. „Vzhľadom na to, že muži majú prirodzene väčšie zásoby železa ako ženy, absorbujú menej mangánu ako nežnejšie pohlavie,“ vysvetľuje Katarína Grich. „Väčšie zásoby železa sa však spájajú so zníženou črevnou absorpciou mangánu. U mužov je jeho vstrebateľnosť vo všeobecnosti nižšia ako u žien.“ Často sa poukazuje na súvislosť medzi mangánom a vývojom mužských pohlavných buniek. Práve z týchto dôvodov je dôležité pestré stravovanie a dostatočný príjem minerálu počas dospievania.
Aké sú najlepšie zdroje?
„Dennú dávku mangánu u dospelého človeka môže pokryť konzumácia sto gramov zemiakov, ktoré obsahujú dva až tri miligramy mangánu,“ hovorí o ideálnych zdrojoch Katarína Grich. „Celozrnná múka ho obsahuje priemerne jeden až osem miligramov, ryža päť až sedem miligramov na sto gramov.“ Siahnuť sa oplatí aj po zelenine, orechoch, semienkach, čučoriedkach, vaječných žĺtkoch. Mangán nájdete aj v púpave, prasličke, ďateline, šípkach, rebríčku, lucerne, divozele či v mäte.