MENU
zdravy-zivot

Nedostatkom céčka netrpí len imunita. Ako vám dá telo najavo, že mu chýba?

Pestrosť v strave sa vypláca.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nedostatkom céčka netrpí len imunita. Ako vám dá telo najavo, že mu chýba?

Námornícky skorbut nie je jediným príznakom, že organizmu chýba vitamín C. Naučte sa sledovať aj zdanlivé drobnosti, aby ste si stihli včas doplniť zásoby.

Vitamín C je rozpustný vo vode a telo jeho prebytok ľahko vylúči z tela von. Problém však je, že organizmus ho neskladuje. Pestrá strava vo väčšine prípadov zaručí, že nebudete trpieť jeho nedostatkom. Počítajte však s tým, že hladinu vitamínu C výrazne znižuje stres, fajčenie, ale i časté popíjanie alkoholických nápojov. Vtedy sa oplatí dávky céčka zvýšiť. Aj dnes nie je výnimočné, že trpíte nedostatkom vitamínu C. Jeho nízke hodnoty môžu ovplyvniť správne fungovanie celého organizmu. Ako sa telo hlási, že ho potrebuje viac?

Krvácanie

Skorbut je asi najznámejším ochorením, ktoré sa objavuje po 4 až 8 týždňoch nedostatku vitamínu C. V minulosti ním trpeli najmä námorníci, ktorým počas dlhej plavby chýbala pestrá strava. Často sa však označovala aj za chorobu chudobných. V mnohých prípadoch končila smrťou. Môže ísť nielen o krvácanie ďasien, ale i kože alebo slizníc. Postupne sa však zistilo, že skorbut zaženie šťava z ovocia či rastlinné výhonky. Krvácanie z nedostatku vitamínu C sa objavuje aj v súčasnosti.

Aké sú ďalšie prejavy? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia