MENU
zdravy-zivot

5 bežných dôvodov, prečo sa vám nedarí naštartovať chudnutie

Unhappy,Asian,Women,Is,On,Dieting,Time,Looking,At,Broccoli
Zdravý život

5 bežných dôvodov, prečo sa vám nedarí naštartovať chudnutie

Niekedy rozhodujú maličkosti. Pri zhadzovaní hmotnosti zohráva úlohu nielen správe preškrtanie jedálneho lístka, ale i psychické nastavenie.

Chcete sa pred letnou sezónou zbaviť pár nadbytočných kilogramov? Ak ste už chudnutie rozbehli a ručička nechce klesnúť nadol, pozrite sa, či nerobíte jednu z nasledujúcich chýb.

Milujete ovocie

Dávajte si pozor na to, kedy a akým spôsobom si servírujete ovocie. Niektorí ho dokonca považujú len za výborne ochutený cukor, to je však extrémny názor. Určite si ho doprajte najmä dopoludnia a nerobte si z ovocných smoothies náhradu normálnej stravy. Čerstvé šťavy spúšťajú silné uvoľňovanie inzulínu. Potom však hladina cukru v krvi rýchlo klesne, čo sa prejaví do väčšej chuti jesť. Ak smoothies tak radšej zeleninové.

Jete malé porcie

Prvým krokom pri chudnutí býva často výrazné zmenšenie porcií hlavných jedál alebo škrtnutie všetkých príloh. Na prvý pohľad je to dobrý nápad, avšak pri výrazných škrtoch budete hladní a podvedome budete siahať po pochutinách, aby ste sa dojedli. Bez problémov nájdete zdravé recepty, ktoré vás zasýtia. Jedzte pomaly, lebo pocit sýtosti obvykle nastupuje až po pätnástich minútach.

Pijete malinovky

Dávate si pozor na to, čo máte na tanieri, ale bez problémov zdravý obed pravidelne zapíjate sladkým bublinkovým nápojom. Popoludní zase siahnete po energetickom drinku, aby ste všetko stihli v tempe. Možno sa vám to nezdá, ale aj popíjanie džúsov vám zbytočne pridáva kalórie. Ideálnym nápojom, nielen pri chudnutí je voda alebo minerálna voda. Vzdajte sa ochutených či sladkých nápojov, a ak už chcete ovocný džús, radšej si ho zrieďte s vodou.

Anketa
Ak sa už rozhodnete chudnúť, darí sa vám podľa vašich predstáv?

Ste v strese

Žijete v ustavičnom kolobehu? Rozmýšľate ako si zadeliť čas, aby ste všetko stihli? V tomto prípade chudnutie nebude fungovať. Telo behom stresu uvoľňuje veľké množstvo kortizolu. Tento hormón spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi a podporuje ukladanie vstrebanej energie do tukových zásob, najmä v oblasti brucha. Pomoc je jednoduchá, nájdite si spôsob, ktorým napätie uvoľníte.

Patríte k milovníkom talianskej kuchyne

Pizza, cestoviny, tiramisu alebo čerstvý chlieb s olivovým olejom. Talianska kuchyňa poteší všetky zmysly. Ak si ju však doprajete pričasto alebo si ňou budete liečiť dušu, ručička na váha vám to zráta. Chcete schudnúť? Inšpirujte sa skôr ázijskou kuchyňou alebo si z tej talianskej vyberajte menej kalorické jedlá a nezapíjajte ich s chianti.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor