MENU
zdravy-zivot

Nedajte v zime šancu suchej pleti. Čo jej vráti vlhkosť?

pleť
Zdravý život

Nedajte v zime šancu suchej pleti. Čo jej vráti vlhkosť?

Objavujú sa vám na tvári častejšie šupinky? Začína na vás svrbieť celé telo? Ako pomôcť koži prečkať chladné mesiace?

Suchá pleť so sklonom k začervenaniu a tvorbe šupiniek si vyžaduje extra starostlivosť. Dvojnásobne to platí počas mrazivých dní, kedy sa na suchú môže zmeniť aj normálny typ pleti. Nízke teploty postupne narušia prirodzenú hydrolypidickú ochrannú vrstvu. Prirodzene klesa tvorba mazu. O vlhkosť ju oberajú i vykúrené miestnosti. Platí to aj o pokožke tela, ktorú ukrývate po vrstvami oblečenia. Nie je výnimkou, že vás postupne začne svrbieť. 

Vysušuje sa aj telo

V prípade suchej a citlivej pleti treba siahnuť po krémoch s najjednoduchším zložením, teda s čo najmenším počtom zložiek, ideálne bez parfumácie. V zime sú vhodnejšie hutnejšie, avšak hydratačné krémy. Na noc siahnite po výživnejších prípravkoch. Pleť vždy potešia výrobky s obsahom vitamínov A, C a E. Pokožku tela zase potešia prípravky s pantenolom, glycerínom a ureou. Aj v tomto prípade platí, že by ste sa mali vzdať príliš aromatických výrobkov, vrátane peny do kúpeľa. Príjemnú vôňu si vo vani radšej vytvorte stopercetne prírodným olejom. Ktoré prísady koža v zime ocení?

Vsaďte na klasiku

Med má antibakteriálne vlastnosti, pôsobí protizápalovo a upokojujúco. Vďaka regeneračným schopnostiam dokáže urýchliť hojenie rán a poradí si aj s prejavmi ekzému. Všetko však platí len v prípade, ak nie ste na med a včelie produkty alergickí. 

Všestranné maslo

Alebo aj karité či maslo shea pochádza z plodov bambuckého stromu. Obsahuje triacylglycerol, vitamíny A, E a fenoly, ktoré majú antioxidačné vlastnosti. Pleti dodáva hydratáciu a lieči kožné ochorenia. Kvôli svojim vlastnostiam je i pevnou súčasťou telovej kozmetiky, ktorá je určená práve na suchú pokožku.

Posilnite bariéru

Ceramidy sú prirodzenou súčasťou pokožky. Nachádzajú sa vo vrchnej vrstve kože a pomáhajú pri obnove ochrannej bariéry. Bez nich by bola pleť suchá. Produkty obohatené o ceramidy dokážu pleti poskytnúť zvýšenú hydratáciu a posilňovať kožnú bariéru.

Koncentrovaná výživa

Suchej pokožke prospejú rastlinné oleje. Aplikujte si ich na noc a zvoľte prírodné, neparfumované výrobky. Oleje pleť upokoja i hydratujú. Výhodou je, že si môžete vybrať naozaj zo širokej ponuky, napríklad mandľový, makadamiový, jojobový, avokádový, ale napríklad aj olej z marhuľových jadier či z granátového jablka. Ku klasike patrí olivový. Určite však neobíďte ani konopný olej. Olej z drobných semienok podporuje funkciu prirodzeného ochranného plášťa pokožky. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor