MENU
zdravy-zivot

TOTO sú hlavné spúšťače rakoviny prsníka. Na čo by ste si mali dávať pozor?

Female,Health,Check,Awareness.,Closeup,Of,Young,Woman,In,Pullover
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

TOTO sú hlavné spúšťače rakoviny prsníka. Na čo by ste si mali dávať pozor?

Karcinóm prsníka je najčastejší zhubný nádor u žien. Presné príčiny vzniku nie sú jasné, ale rakovine viete do určitej miery predísť aj vlastným pričinením. Stačí pár zmien v živote a môžete sa vyhnúť tomuto zákernému ochoreniu.

Rakovina prsníka je nádorové ochorenie postihujúce tkanivo prsných žliaz. Ide o hormonálne podmienené ochorenie, viazané na ženský pohlavný hormón estrogén. Každoročne je po celom svete diagnostikovaných viac než 1,5 milióna nových prípadov karcinómu prsníka a na toto ochorenie zomrie viac než 500 tisíc žien ročne.

Najčastejšie sa vyskytuje vo vyspelých krajinách Európy, Severnej Ameriky a Austrálie. V rozvojových krajinách sa častejšie diagnostikuje v pokročilých štádiách a u Afroameričaniek je častejší výskyt karcinómu prsníka vo veku pod 40 rokov.

Riziko rakoviny sa zvyšuje u žien s určitými typmi nezhubných hrčiek v prsníku a u žien, ktoré mali v minulosti rakovinu vaječníkov. Rovnako, ak ste už prekonali rakovinu prsníka, môžete ju dostať znova. Aj muži môžu mať toto ochorenie, ale stokrát je vyššia pravdepodobnosť, že postihne práve ženy.

V článku na ďalších stranách sa dočítate viac o tom, aké sú hlavné rizikové faktory a karcinogény podmieňujúce vznik zhubného ochorenia ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor