MENU
zdravy-zivot

Dokonalé sídlisko mikróbov, máte ho v rukách x-krát denne

Ruky pokryté patogénmi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Dokonalé sídlisko mikróbov, máte ho v rukách x-krát denne

Najobľúbenejší predmet dnešných čias je pokrytý patogénmi, ktorými sa môžete infikovať a ani antibiotiká nemusia zabrať. Čo s tým?

Berieme ho so sebou všade - do postele, na toaletu, do vlaku... Pre mnohých je konzultácia „s ním“ prvou akciou dňa. Je to, samozrejme, mobilný telefón. V súčasnosti ho používa viac ako 90 % svetovej populácie a mnohí z nás by bez neho nedokázali žiť...

Akokoľvek užitočný môže náš mobil byť, jeden typ jeho rizika je často prehliadaný - mikrobiálna infekcia! Podľa Primrose Freestona, docenta klinickej mikrobiológie na Univerzite v Leicesteri v Spojenom kráľovstve, je nebezpečie chytenia infekcie od nášho mobilu veľmi vysoké.

Odkiaľ pochádzajú patogény, ktoré mobily kolonizujú? Prieskum uskutočnený v Spojenom kráľovstve v roku 2019 napríklad zistil, že väčšina ľudí používa svoje telefóny aj na toalete. Nie je teda žiadnym prekvapením, že sú špinavšie ako záchodové dosky. Je to naozaj nebezpečné?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor