MENU
zdravy-zivot

Nechcete viac priberať? Túto vec spravte tesne pred prehltnutím jedla

Neviete sa vzdať veľkých porcií? Nemusíte, ak si viete jedlo správne vychutnať.
Zdravý život

Nechcete viac priberať? Túto vec spravte tesne pred prehltnutím jedla

Nemusíte sa obmedzovať a pokojne jedzte do zasýtenia. Ak spravíte malú zmenu, na vašej hmotnosti sa to neprejaví.

Snažíte sa obmedzovať porcie, nejesť po šiestej, každý deň cvičiť aspoň polhodinu a nežiadúce kilá vás aj tak neopúšťajú? Prekážka môže spočívať v mechanizme, ktorý vám možno nenapadol. Zahraniční vedci sa tomu pozreli bližšie na zúbok.

Zjedli viac

Experti z College of Health and Human Development na Pennsylvania State University v štúdii,  o k torej informoval WebMD, zhromaždili 44 mužov a žien na konzumáciu obedového menu po dobu štyroch týždňov. Ponúkali im rôzne veľké dávky špagiet  a syra v náhodnom poradí spolu s vodou. Konzumovanie jedla si natáčali na video, aby mohli posúdiť rýchlosť, akou účastníci jedli i veľkosť súst. Účastníci štúdie boli vo veku od 18 do 68 rokov. Asi dve tretiny tvorili ženy. Asi 45% malo nadváhu alebo obezitu.

Na čo vedci prišli? Ak účastníci  dostali na obed väčšie porcie špagiet a syra, zjedli až o 43% viac, keď sa veľkosť porcie zvýšila o 75%. To isté sa však ukázalo aj u tých,  ktorí jedli rýchlejšie alebo si dali väčšie sústo. A tiež keď si dali viac kúskov jedla alebo jedli dlhšie. Tieto dva zlozvyky teda môžu mať väčší dopad na priberanie, ako samotné porcie.Dôvodom toho, že ľudia jedia viac pri rýchlejšom tempe dávkovania súst, môže byť otázka reakcie tela na to, koľko času strávi jedlo v ústach človeka.

Správne zvolená šťava vám uľahčí chudnutie.Správne zvolená šťava vám uľahčí chudnutie.
Správne zvolená šťava vám uľahčí chudnutie.
Zdroj: Shutterstock

Keď jeme naozaj rýchlo, je zrejmé, že jedlo trávi v ústach menej času.  Dlhšie potom trvá, kým tieto signály prikážu, aby sme prestali jesť, “uviedla Paige Cunningham, hlavná autorka štúdie, na margo povestnej 15-minútovky, ktorú si treba dopriať pred tým, ako si naložíte ďalšiu porciu. To, že zjeme viac, ak jeme rýchlejšie, je napokon známe už dlhšie. Prvou možnosťou, ako zbyotčne nepriberať, je teda pred každým prehltnutím si uvedomiť rýchlosť, akou jete. Hltáte? Spomaľte. 

Zo štúdie však vyplynulo, že telo sa dá oklamať a zasýtiť ho bez zmenšenia porcií či rýchlosti jedenia. Tento trik spočíva v správnom výbere potravín, ktoré majú menej kalórií na gram.Ak budeme jesť jedlá, ktoré ponúkajú menej energie, spotrebujeme menej energie a stále dokážeme jesť  uspokojujúce porcie,“ uviedla vedkyňa.  Môžu to byť potraviny bohaté na vodu, ako je ovocie a zelenina. „Myslím si, že obe naše hlavné zistenia majú dopad na zdravie a na to, koľko toho jeme. Sme tak o krok ďalej ako na udržanie hmotnosti," mieni Paige Cunningham.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor