MENU
zdravy-zivot

Nechcete sa nakaziť u lekára? Zistite, či sa aj váš zaočkoval proti chrípke

V niektorých krajinách je očkovanie sa zdravotníkov proti chrípke povinné.
Zdravý život

Nechcete sa nakaziť u lekára? Zistite, či sa aj váš zaočkoval proti chrípke

Projekt Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS „Chránime našich pacientov, očkujeme sa proti chrípke“ pokračuje druhým ročníkom. Pobyt v nemocniciach má byť bezpečnejší.

Projekt vznikol s primárnym cieľom chrániť rizikových pacientov pred chrípkou. Očkovaní lekári a sestry chránia očkovaním nielen svoje zdravie, ale vytvárajú bariéru pred šírením ochorenia na svojich pacientov, ktorí nie sú alebo nemôžu byť očkovaní. Očkovaný jedinec vírus neprenáša.

Viac: Očkovanie nie je len pre deti: Ktoré vakcíny musia dostať aj dospelí?

Zodpovedný zdravotník je očkovaný

Projekt prebieha v súlade so snahou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dosiahnuť 100 % zaočkovanosť zdravotníckych pracovníkov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom. V niektorých štátoch sa zavádza povinnosť takéhoto očkovania. Tento prístup dáva pacientov a profesionálnu etiku nad osobné preferencie a zvyšuje zaočkovanosť zdravotníckych pracovníkov. „Podľa dostupných údajov z roku 2013 dosiahlo Francúzsko 76,9 %, Holandsko 63 %, Austrália 72,7 % zaočkovanosť u zdravotníkov. V USA dosiahla zaočkovanosť proti chrípke 96 % na takých pracoviskách, kde bolo toto očkovanie požadované zamestnávateľom,“ hovorí člen Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS doc. MUDr. Vladimír Oleár, CSc. Do projektu sa v minulom roku zapájali ambulancie a podporili ho viaceré nemocnice.

Stopercentný Trenčín

Na Slovensku je preočkovanosť zdravotníckych pracovníkov v porovnaní s inými krajinami zatiaľ pomerne nízka, ale aj u nás existujú zariadenia, kde lekári a sestry vnímajú vlastné očkovanie proti chrípke ako dôležitú súčasť starostlivosti o seba a svojich pacientov. V minulej chrípkovej sezóne dosiahla pediatrická zložka Kliniky pediatrie a neonatológie Fakultnej nemocnice v Trenčíne 100 % zaočkovanosť proti chrípke medzi svojimi lekármi. „Je povinnosťou lekára chrániť seba a tým aj svojich pacientov očkovaním sa proti chrípke,“ hovorí MUDr. Pavol Šimurka, PhD., prednosta a primár Kliniky pediatrie a neonatológie FN v Trenčíne. „Na našej klinike ležia mnohí pacienti, pre ktorých by mohol mať kontakt s personálom nakazeným chrípkou závažné dôsledky. Preto k pacientom vyžadujúcim intenzívnu starostlivosť a tiež imunitne oslabeným deťom majú u nás prístup len zaočkovaní kolegovia,“ dodáva pediater. Práve v tomto období – od septembra do novembra je pre zaočkovanie personálu proti chrípke ideálny čas.

Lekári ako príklad

Lekári chcú svojim prístupom motivovať nielen svojich kolegov, ale aj rodinných príslušníkov a ostatné blízke kontakty chronicky chorých pacientov, aby sa zaočkovali. Princípom ochrany je tak vytváranie bariéry pred šírením ochorenia, a tým zníženie rizika infekcie od osôb žijúcich s chorým v jednej rodine alebo kolektíve. Jednoznačne sa odporúča očkovanie rodinných príslušníkov nielen chronicky chorých, onkologických pacientov, ale i tehotných žien a v rodinách s malými deťmi alebo seniormi. „Nešpecifické preventívne opatrenia spočívajú najmä vo zvyšovaní odolnosti organizmu prísunom vitamínov, cvičením, otužovaním a životosprávou. Dôležité sú aj hygienické opatrenia. Avšak jedinou dokázateľne účinnou prevenciou chrípky je očkovanie.“ hovorí MUDr. Oleár.

Zaočkoval sa môj lekár?

Kto sa do projektu zapojil a či ste v bezpečí práve u svojho lekára sa dozviete na webovej stránke kampane www.chranimenasichpacientov.sk. Na tejto adrese je možné aj prihlásiť sa.

Čítajte aj: Neumrite zbytočne pre chrípku: Komu môže vakcína z lekárne zachrániť život?

Chrípka

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia