Projekt vznikol s primárnym cieľom chrániť rizikových pacientov pred chrípkou. Očkovaní lekári a sestry chránia očkovaním nielen svoje zdravie, ale vytvárajú bariéru pred šírením ochorenia na svojich pacientov, ktorí nie sú alebo nemôžu byť očkovaní. Očkovaný jedinec vírus neprenáša.
Viac: Očkovanie nie je len pre deti: Ktoré vakcíny musia dostať aj dospelí?
Zodpovedný zdravotník je očkovaný
Projekt prebieha v súlade so snahou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dosiahnuť 100 % zaočkovanosť zdravotníckych pracovníkov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom. V niektorých štátoch sa zavádza povinnosť takéhoto očkovania. Tento prístup dáva pacientov a profesionálnu etiku nad osobné preferencie a zvyšuje zaočkovanosť zdravotníckych pracovníkov. „Podľa dostupných údajov z roku 2013 dosiahlo Francúzsko 76,9 %, Holandsko 63 %, Austrália 72,7 % zaočkovanosť u zdravotníkov. V USA dosiahla zaočkovanosť proti chrípke 96 % na takých pracoviskách, kde bolo toto očkovanie požadované zamestnávateľom,“ hovorí člen Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS doc. MUDr. Vladimír Oleár, CSc. Do projektu sa v minulom roku zapájali ambulancie a podporili ho viaceré nemocnice.
Stopercentný Trenčín
Na Slovensku je preočkovanosť zdravotníckych pracovníkov v porovnaní s inými krajinami zatiaľ pomerne nízka, ale aj u nás existujú zariadenia, kde lekári a sestry vnímajú vlastné očkovanie proti chrípke ako dôležitú súčasť starostlivosti o seba a svojich pacientov. V minulej chrípkovej sezóne dosiahla pediatrická zložka Kliniky pediatrie a neonatológie Fakultnej nemocnice v Trenčíne 100 % zaočkovanosť proti chrípke medzi svojimi lekármi. „Je povinnosťou lekára chrániť seba a tým aj svojich pacientov očkovaním sa proti chrípke,“ hovorí MUDr. Pavol Šimurka, PhD., prednosta a primár Kliniky pediatrie a neonatológie FN v Trenčíne. „Na našej klinike ležia mnohí pacienti, pre ktorých by mohol mať kontakt s personálom nakazeným chrípkou závažné dôsledky. Preto k pacientom vyžadujúcim intenzívnu starostlivosť a tiež imunitne oslabeným deťom majú u nás prístup len zaočkovaní kolegovia,“ dodáva pediater. Práve v tomto období – od septembra do novembra je pre zaočkovanie personálu proti chrípke ideálny čas.
Lekári ako príklad
Lekári chcú svojim prístupom motivovať nielen svojich kolegov, ale aj rodinných príslušníkov a ostatné blízke kontakty chronicky chorých pacientov, aby sa zaočkovali. Princípom ochrany je tak vytváranie bariéry pred šírením ochorenia, a tým zníženie rizika infekcie od osôb žijúcich s chorým v jednej rodine alebo kolektíve. Jednoznačne sa odporúča očkovanie rodinných príslušníkov nielen chronicky chorých, onkologických pacientov, ale i tehotných žien a v rodinách s malými deťmi alebo seniormi. „Nešpecifické preventívne opatrenia spočívajú najmä vo zvyšovaní odolnosti organizmu prísunom vitamínov, cvičením, otužovaním a životosprávou. Dôležité sú aj hygienické opatrenia. Avšak jedinou dokázateľne účinnou prevenciou chrípky je očkovanie.“ hovorí MUDr. Oleár.
Zaočkoval sa môj lekár?
Kto sa do projektu zapojil a či ste v bezpečí práve u svojho lekára sa dozviete na webovej stránke kampane www.chranimenasichpacientov.sk. Na tejto adrese je možné aj prihlásiť sa.
Čítajte aj: Neumrite zbytočne pre chrípku: Komu môže vakcína z lekárne zachrániť život?
Chrípka