MENU
zdravy-zivot

Nechce si vaše dieťa umývať zuby? Vyskúšajte jednoduchý a účinný trik

Nechcú si vaše deti čistiť zuby?
Zdravý život

Nechce si vaše dieťa umývať zuby? Vyskúšajte jednoduchý a účinný trik

Protestuje, hnevá sa a neotvorí ústa? Ste z toho už zúfalí? Spoznajte jednoduchý spôsob, ktorým si vaše dieťa obľúbi čistenie zubov. A vy mu to nebudete musieť stokrát pripomínať.

Cesta ku zdravému detskému úsmevu je pre rodičov často náročná. Aj keď je čistenie zubov činnosť, ktorá má v rebríčku obľúbenosti jedno z posledných priečok, dá sa to zmeniť. „U detí tradične funguje hravé vysvetlenie rodičom, že existujú zlé baktérie a ako ich treba odstraňovať,” radí detská zubná lekárka MDDr. Soňa Lisá.

Vyháňajte kazizúbkov!

Využite bohatú detskú fantáziu a predstavivosť a rozprávajte drobcovi príbehy o kazizúbkoch, ktorí milujú detský chrup. Vysvetlite im, že najradšej majú, ak deti predtým maškrtili, a preto je potrebné ich z úst vyhnať. Pomôže kefka, pasta a potom voda, ktorá ich účinne spláchne.  

Pozor na kazizúbkov!Pozor na kazizúbkov!
Pozor na kazizúbkov!
Zdroj: CURAPROX
  • CUKROŽRÚT: Miluje sladkosti, preto ak si po sladkom neumyjeme poriadne zuby, získava na sile.
  • SPÁNKOVRT: Pracuje najmä v noci, rohom vyvŕtava diery do zubov, preto ho treba pred spaním vyhnať z úst. 
  • DLHÁŇ: S úzkym podhlovastým telo zalezie do akejkoľvek štrbiny a rád sa skrýva medzi zubami, odkiaľ ho treba vyhnať. Dokáže to len medzizubná kefka alebo špeciálna šablička. 
  • SVALOŠ: Šiestimi končatinami sa silno drží na zuboch, preto je potrebná pomoc rodiča pri dočisťovaní.
  • KAZOTOČ: S toľkými nohami sa dobre drží na zuboch a „priamy pohyb” kefky naňho nestačí. Pri čistení treba robiť zázračný pohyb – krúžky.
  • SMRAĎOCH: Nechce sa mu umývať, takže nevonia najvábnejšie. Ak chceme mať voňavý dych, musíme ho vyhnať z úst. Ideálna je na to ovocná pasta, ktorej stačí za hrášok.

Príbehy o kazizúbkoch pomôžu deti namotivovať na čistenie zubov, ale prispejú aj k osvojeniu si správnej techniky. Na záver môžete ešte zrkadlom skontrolovať, či sav ústach naozaj žiadny neschováva. 

Mami radia, ako na to

Zahrajte sa s deťmi na vyháňačov kazizúbkov.Zahrajte sa s deťmi na vyháňačov kazizúbkov.
Zdroj: CURAPROX

Lucia, mama dvojročnej dcérky, má každý večer rodičovský zúbkový rituál: „V rámci neho si zúbky vyčistí najprv dcérka a potom jej pomáham kefkou vyhnať Svaloša, ktorý sa zúbkov pevne drží. Dieťa mi tak umožní dočistiť mu zúbky a ešte sa na tom zabáva.”

Petra, mama trojročnej Mily, nám prezradila, že si plyšové hračky v detskej izbe pomenovali podľa názvov kazizúbkov. „Pred spaním si ich zoradíme a najprv umyjeme zúbky hračkám. Potom si ich dcéra umyje sama a napokon pustí do úst aj mňa na dočistenie.”

Kombinácia jemnosti a účinnosti

Unikátny koncept značky Curaprox – s produktami Curaprox kids a rozprávkovými postavičkami, ktoré sú na nich zobrazené vám pomôžu motivovať a starostlivo ošetriť detské zúbky.

Ovocná zubná pasta, ktorej stačí iba hrášok.Ovocná zubná pasta, ktorej stačí iba hrášok.
Ovocná zubná pasta, ktorej stačí iba hrášok.
Zdroj: CURAPROX

Vzťah k čisteniu zubov pomôžu podporiť aj nové detské pasty Curaprox kids vďaka kazizúbkom na obale a lahodným ovocným príchutiam. Detské zuby chránia čo najprírodnejším spôsobom. V hlavnej úlohe sú enzýmy, ktoré sa aj prirodzene nachádzajú v slinách a antibakteriálny brezový cukor xylitol. Nechýba ani fluorid, ktorý je dostupný v rôznych množstvách – jahodová pasta od 2 rokov obsahuje 950 ppm fluoridov a melónová pasta od 6 rokov 1450 ppm.

K detským ústam sú teda maximálne jemné a ohľaduplné.K detským ústam sú teda maximálne jemné a ohľaduplné.
K detským ústam sú teda maximálne jemné a ohľaduplné.
Zdroj: CURAPROX

Pri výbere zubnej pasti si vždy prečítajte, čo obsahuje.Dôležité je, aby neobsahovala penidlo SLS, parabény, agresívne abrazíva či umelé farbivá,“ hovorí MDDr. Lisá. Nič z toho v pastách Curaprox kids nenájdete, k detským ústam sú maximálne jemné a ohľaduplné.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor