MENU
zdravy-zivot

Nechajte, aby vás umenie ovládlo. Takto ovplyvní vaše hormóny!

×
Zdravý život

Nechajte, aby vás umenie ovládlo. Takto ovplyvní vaše hormóny!

V dnešnom modernom, hektickom živote, ktorému dominujú technológie, sa stres a úzkosť objavujú vo veľkom rozsahu a ohrozujú našu pohodu. Objavte terapeutické výhody umenia a naučte sa využiť transformačný potenciál svojej tvorivej energie.

Odomknite silu kreativity

Tvorivá činnosť účinne znižuje úzkosť, zlepšuje náladu a zvyšuje sebadôveru.Tvorivá činnosť účinne znižuje úzkosť, zlepšuje náladu a zvyšuje sebadôveru.
Tvorivá činnosť účinne znižuje úzkosť, zlepšuje náladu a zvyšuje sebadôveru.
Zdroj: Shutterstock

Tvorivé činnosti majú terapeutickú podstatu. Oblasť maľovania, kreslenia, hudby, tanca a divadla nám ponúka vzácne chvíle na zamyslenie sa, uvoľnenie a sebavyjadrenie. Tvorivá činnosť účinne znižuje úzkosť, zlepšuje náladu a zvyšuje sebadôveru. Pôsobí ako osobná terapia, ktorá nám umožňuje orientovať sa v zložitých emóciách, vyrovnať sa s nepriazňou osudu a prehĺbiť naše chápanie.

Výskum uverejnený v uznávanom časopise Art Therapy v roku 2016 odhalil neuveriteľný vplyv umeleckej tvorby na našu pohodu. Prostredníctvom umenia hladina kortizolu, ktorá indikuje stres, prudko klesla, čím ustúpila pozitívnym duševným stavom. 

Pozoruhodné je, že Helen Chatterjee, uznávaná profesorka na University College London, zjednotila množstvo empirických dôkazov, ktoré zdôrazňujú, ako kultúrne, prírodné a komunitné aktivity zlepšujú zdravie a pohodu. Uznávané organizácie, ako napríklad Consumers Health Forum a Black Dog Institute, označujú umenie za kľúčový prvok v skladačke duševného zdravia.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor