MENU
zdravy-zivot

Nebola to len chrípka. Z horúčok sa u Laca vykľula zákerná rakovina

Diagnóza je zákerná v tom, že prvé signály problému si nemusíte všimnúť.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nebola to len chrípka. Z horúčok sa u Laca vykľula zákerná rakovina

Začalo sa to obyčajnou chrípkou. Asi o tri týždne nato Ladislava Lekára (47) prepadla z večera na ráno bolesť pod kľúčnou kosťou, ktorú si najprv ospravedlňoval zlou polohou v spánku.

„Časom som si na tom mieste nahmatal hrčku veľkosti špendlíkovej hlavičky, ktorá sa ozývala ostrou bolesťou. No stále som tomu neprikladal nejakú váhu,“ spomína si na skoré príznaky zákerného ochorenia. Keď sa v januári opuch okolo kľúčnej kosti zväčšil a bol ešte bolestivejší, pridala sa k tomu aj spravidla večer zvýšená teplota, rozhodol sa konať.

„Obvodný lekár ma ihneď poslal na vyšetrenie krvi, sono a k hematológovi. Začiatkom roka 2002 mi diagnostikovali Hodgkinov lymfóm. Znášal som to veľmi ťažko. Bol to veľký šok pre mňa i celú rodinu. Mal som 27 rokov, bol som mladý, aktívny... Rakovina prišla rýchlo a v rodine sme s tým nemali skúsenosť,“ rozpamätáva sa niekdajší hudobník na beznádej i sklamanie, ktoré prežíval. Nevedel presne, čo ho čaká.

Keď Lacovi zistili Hodgkinov lymfóm, musel absolvovať 8 cyklov chemoterapie a 25 ožiarov.Keď Lacovi zistili Hodgkinov lymfóm, musel absolvovať 8 cyklov chemoterapie a 25 ožiarov.
Keď Lacovi zistili Hodgkinov lymfóm, musel absolvovať 8 cyklov chemoterapie a 25 ožiarov.
Zdroj: archív L.L.
Celá FOTOgaléria TU

Po odbere uzliny pod kľúčnou kosťou mal podstúpiť liečbu chemoterapiou. Mal z nej však obavy. „Bol to veľký strašiak. Namiesto toho som skúšal všelijaké alternatívy, ale nepomohli. Pre ne som sa z prvého štádia choroby dostal za tri mesiace do tretieho. Prvú dávku chemoterapie som dostal až v obrovských bolestiach a horúčkach s napuchnutými uzlinami na krku, pľúcach i bruchu.“ Chemoterapia, našťastie, zabrala. Po každej sa však na niekoľko dní ozvali silné nežiaduce účinky. Výrazne schudol, ale fakt, že terapia pomáhala, mu dával silu vydržať. Do normálneho života sa vrátil po roku a pol. Nie však nadlho.

Je to späť

Rakovina sa v roku 2011 vrátila. Nasledovalo sedem neľahkých rokov, v priebehu ktorých strácal nádej, že sa z toho ešte dostane. „Žiadna liečba už nezaberala. Dostával som paliatívnu chemoterapiu. Vykúpením bol pre mňa nový liek, ktorý v tom čase u nás povolili. Bol som jeden z mála, ktorý ho mal dostať o pár týždňov. Vtedy som neveril, či sa ho vôbec dožijem, tak zle som na tom bol,“ hovorí Laco dnes už ako o zázraku.

Dvojročná liečba ho zachránila. Keď bol v remisii, podstúpil ešte transplantáciu kostnej drene, ktorá mala byť „poistkou”, aby sa rakovina nevrátila. Ani tá neprebehla bez komplikácií. „Skončil som na áre, zlyhávalo mi srdce, mal som otravu krvi. Boli to momenty, keď sa rozhodovalo, či to prežijem.“ Zvládol to, čo neberie ako náhodu, ale ako jeden z mnohých zázrakov. A priznáva, že tých ako onkopacient zažil za dvadsať rokov veľa. 

S diagnózou sa musel naučiť žiť. Svoje skúsenosti si nechcel nechať len pre seba a rozhodol sa pomáhať ľuďom s podobným osudom. Ako pacientsky dôverník dnes pôsobí v OZ Lymfoma a Leukémia Slovensko. „Sme združenie pacientov a príbuzných, ktorým do života vstúpila rakovina krvi, leukémia alebo lymfóm. Každému, kto nás vyhľadá, sa snažíme poskytnúť psychickú, medicínsku i sociálnu podporu. Na našej linke je k dispozícii aj lekárka. Vieme poradiť, na čo má človek nárok, kam má ísť. Pacienta sprevádzame od začiatku diagnostiky a liečby, počas nej a aj po tom, čo sa aktívna liečba končí. Sme tu pre neho a jeho potreby,“ vysvetľuje Laco, že ho vždy úprimne teší, keď niekomu dokáže pomôcť či v neľahkej situácii upokojiť.

Členovia správnej rady OZ Lymfoma a leukémia Slovensko, ku ktorým patrí aj Aneta Parišková.Členovia správnej rady OZ Lymfoma a leukémia Slovensko, ku ktorým patrí aj Aneta Parišková.
Členovia správnej rady OZ Lymfoma a leukémia Slovensko, ku ktorým patrí aj Aneta Parišková.
Zdroj: archív L.L.

Tým, že ide o psychicky náročnú prácu, vedome sa snaží oddychovať, najradšej športom či hraním s kapelou. „Keď sa človek vylieči, vždy je dobré myslieť na to, že rakovina sa môže vrátiť. Moja diagnóza je dobre liečiteľná, no sám som patril k nízkemu percentu tých, u ktorých sa objavila znova. Každý by sa mal obzrieť za životným štýlom či mierou stresu, v ktorom bol pred chorobou, poučiť sa z toho a v niečom sa aj obmedziť,“ dodáva na záver.  

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor