MENU
zdravy-zivot

Nebol to ekzém. Ivana bojuje so zákernou chorobou. Lekári jej neverili

Telo po vysadení steroidov, či už vo forme mastí, krémov alebo aj tabletiek, reaguje šokom. Koža sa  šúpe, zapaľuje, mokvá a spúšťa sa syndróm red skin s rôznorodými príznakmi.
Zdroj: archív I.G.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nebol to ekzém. Ivana bojuje so zákernou chorobou. Lekári jej neverili

Opuch, návaly tepla, horúca a zapálená koža takmer na celom tele. Ivana Geletková (27) bojuje vyše 8 mesiacov s diagnózou, ktorú jej lekári neverili. Čo jej pomáha?

Atopický ekzém trápil Ivanu odmalička. Keď bola dlhšie na zime alebo sa v lete spotila, objavili sa jej na tvári lišaje.

„Raz to bolo horšie, raz to bolo lepšie. Absolvovala som množstvo vyšetrení, kúpeľné pobyty, dovolenky pri mori aj hospitalizácie v nemocnici. Užívala som topické i orálne kortikoidy. Niečo nepomohlo vôbec, niečo pomohlo… na chvíľku,“ začína svoje rozprávanie mladá žena. Diagnózu sa jej podarilo dostať „pod kontrolu“, keď mala 24 rokov. Nie však na dlhé obdobie.

Nebolo to zo slnka

V januári minulého roku sa jej začal ekzém výrazne zhoršovať. Vtedy prirodzene siahla po mastičkách a krémoch od kožných lekárov s vierou, že jej pomôžu. Vždy pomohli. Problémy však neutíchli, len sa stupňovali.

„V apríli som si všimla, že môj ekzém sa už nespráva ako ekzém. Pokožka vyzerala ako spálená od slnka. Začala som mávať návaly tepla, koža bola horúca, celá zapálená, kortikoidy pomohli len na veľmi krátky čas, ekzém sa vracal rýchlejšie a intenzívnejšie,“ opisuje Ivana stav, ktorému nerozumela.

Telo po vysadení steroidov, či už vo forme mastí, krémov alebo aj tabletiek, reaguje šokom.Telo po vysadení steroidov, či už vo forme mastí, krémov alebo aj tabletiek, reaguje šokom.
Telo po vysadení steroidov, či už vo forme mastí, krémov alebo aj tabletiek, reaguje šokom.
Zdroj: archív I.G.
Viac fotiek vo FOTOgalérii TU

Lieky vždy užívala presne podľa pokynov. Neprekračovala dĺžku aplikovania mastí, no po pár dňoch sa u nej opäť prejavovali kožné problémy. „Lekári ma otestovali na všetko možné s odpoveďou: ‚Slečna, veď vy ste zdravá.‘ A dermatologička ma presviedčala, že je to zhoršený ekzém.“ Jedno jej však bolo jasné, liečba po niekoľkých rokoch prestala zaberať. Rozhodla sa preto lieky predpísane na liečbu atopického ekzému úplne vysadiť. To, čo nasledovalo, nikomu nepraje.

Červená koža

„Nemohla som spávať. Mávala som návaly zimy a potom tepla. To teplo zo mňa akoby sálalo. Koža sa mi trúsila všade. Mala som ju zapálenú, extrémne suchú, svrbivú, opuchnutú... Pokožka na tvári bola celá červená a slabá ako papier. Problémy sa objavili aj na miestach, kde som si masti nenatierala. Mala som tak veľmi opuchnuté uzliny, že moja lekárka sa bála, či to nebude zhubné,“
opisuje Ivana neľahké obdobie.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor