Na stránkach ako TikTok či Instagram koluje veľa videí o "skvelej" metóde skrášľovania pleti menštruačnou krvou s heštegom #Periodbloodfacemask. Môže byť na účinku tohto značne nechutného postupu niečo pravdy? A je vôbec bezpečný?
Ako to funguje?
"Menštruačná maska" znamená nanášanie menštruačnej krvi na tvár. Príprava na ošetrenie zahŕňa umytie tváre. Krv sa odoberie z menštruačného pohárika, niektoré influencerky ju dokonca vytláčajú z tampónov alebo menštruačných vložiek, prípadne používajú čerstvo vytiahnuté tampóny ako aplikátory. Krv si nanášajú na tvár a krk čistými prstami, pričom sa držia ďalej od očí a úst. Nechajú pôsobiť 15 až 20 minút.
Údajné benefity krvavých masiek
- Zlepšuje štruktúru pleti
- Pomáhajú získať čistú a krásnu pleť
- Vyživujú pleť potrebnými kmeňovými bunkami
- Hydratujú a redukujú akné
Všetky tieto údajné výhody sú však špekulatívne a chýbajú im akékoľvek podporné dôkazy.
Čo hovorí veda?
Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali výhody používania menštruačnej krvi ako pleťovej masky. Naopak, existuje pomerne veľa dôvodov, prečo by sme o jej účinnosti mali v skutočnosti pochybovať.
Menštruačnú krv tvorí krv a odumreté tkanivo z výstelky maternice. "Pokým je krv v maternici, je sterilná. Akonáhle sa však dostane na vzduch, stáva sa liahňou baktérií," konštatuje francúzska gynekologička Odile Bagot. "Ak máte jemnú pokožku, hoci aj menšie akné alebo odreniny na koži, robiť si túto "masku" je pre pokožku nebezpečné a absolútne nehygienické. Baktérie sa vyvinú veľmi rýchlo. Je to ako šírenie hniloby na tvári," vysvetľuje gynekologička. Navyše, koža je de facto nepriepustná, má nás chrániť, čo znamená, že údajné liečivé a regeneračné látky z krvi by do nej aj tak neprešli.
Čo môžete čakať namiesto hebkej pleti?
Menštruačná krv aplikovaná na tvár je mimoriadne nehygienická. Krv získaná z tampónov alebo menštruačných vložiek je kontaminovaná potom a baktériami, obsahuje niektoré dráždivé látky a nemala by sa aplikovať na pokožku. Dokonca aj krv získaná do menštruačného kalíška obsahuje odumreté bunky a iné dráždivé látky pre pokožku.
V pošve niekedy môžu mať ženy vaginálne, cervikálne alebo endometriálne infekcie. Baktérie alebo plesne, ktoré môžu byť prítomné v menštruačnej tekutine, môžu byť pre pokožku škodlivé.
Môže spôsobiť bakteriálnu infekciu na tvári, podráždiť akné a zhoršiť iné ochorenia. Okrem toho sú v menštruačnej tekutine prítomné červené a biele krvinky, ktoré môžu potenciálne podráždiť pokožku a spôsobiť zápalovú reakciu. Ak sa menštruačná krv dostane do očí, môžu sa napríklad vyvinúť očné infekcie alebo sa z genitálií na tvár môžu rozšíriť vírusové infekcie, ako je napríklad herpes vírus.
Zabudnite na to!
Deklarované "výhody" používania menštruačnej krvi na pleť nemajú žiadny vedecký základ. Hoci sa môže zdať, že ide o lacnú alternativu "drakuloterapie", ktorú ponúkajú odborné dermatologické pracoviská, takáto snaha udržať si mladú, zdravú a čistú pleť má veľa rizík a je skôr nebezpečná. Môže zhoršiť vaše existujúce ochorenia a spôsobiť nové zdravotné problémy.