MENU
zdravy-zivot

Je to šírenie hniloby na tvári. Lekárka o novom beauty trende

Pleťová maska z menštruačnej krvi, to je nový trend sociálnych sietí.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Je to šírenie hniloby na tvári. Lekárka o novom beauty trende

Na sociálnych sieťach sa rozvíja nový "beauty trend", menštruačná maska​​. Toto ošetrenie tváre sa vyrába z menštruačnej krvi a tvrdí sa o ňom, že má na pokožku blahodarný vplyv - zjemní ju, oživí, dodá žiarivosť... Môže to fungovať?

Na stránkach ako TikTok či Instagram koluje veľa videí o "skvelej" metóde skrášľovania pleti menštruačnou krvou  s heštegom #Periodbloodfacemask. Môže byť na účinku tohto značne nechutného postupu niečo pravdy? A je vôbec bezpečný?

Ako to funguje?

"Menštruačná maska" znamená nanášanie menštruačnej krvi na tvár. Príprava na ošetrenie zahŕňa umytie tváre. Krv sa odoberie z menštruačného pohárika, niektoré influencerky ju dokonca vytláčajú z tampónov alebo menštruačných vložiek, prípadne používajú čerstvo vytiahnuté tampóny ako aplikátory. Krv si nanášajú na tvár a krk čistými prstami, pričom sa držia ďalej od očí a úst. Nechajú pôsobiť 15 až 20 minút.

Údajné benefity krvavých masiek

  • Zlepšuje štruktúru pleti
  • Pomáhajú získať čistú a krásnu pleť
  • Vyživujú pleť potrebnými kmeňovými bunkami
  • Hydratujú a redukujú akné

Všetky tieto údajné výhody sú však špekulatívne a chýbajú im akékoľvek podporné dôkazy.

Čo hovorí veda?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali výhody používania menštruačnej krvi ako pleťovej masky. Naopak, existuje pomerne veľa dôvodov, prečo by sme o jej účinnosti mali v skutočnosti pochybovať.

Menštruačnú krv tvorí krv a odumreté tkanivo z výstelky maternice. "Pokým je krv v maternici, je sterilná. Akonáhle sa však dostane na vzduch, stáva sa liahňou baktérií," konštatuje francúzska gynekologička Odile Bagot. "Ak máte jemnú pokožku, hoci aj menšie akné alebo odreniny na koži, robiť si túto "masku" je pre pokožku nebezpečné a absolútne nehygienické. Baktérie sa vyvinú veľmi rýchlo. Je to ako šírenie hniloby na tvári," vysvetľuje  gynekologička. Navyše, koža je de facto nepriepustná, má nás chrániť, čo znamená, že údajné liečivé a regeneračné látky z krvi by do nej aj tak neprešli.

Čo môžete čakať namiesto hebkej pleti?

Menštruačná krv aplikovaná na tvár je mimoriadne nehygienická. Krv získaná z tampónov alebo menštruačných vložiek je kontaminovaná potom a baktériami, obsahuje niektoré dráždivé látky a nemala by sa aplikovať na pokožku. Dokonca aj krv získaná do menštruačného kalíška obsahuje odumreté bunky a iné dráždivé látky pre pokožku.

V pošve niekedy môžu mať ženy vaginálne, cervikálne alebo endometriálne infekcie. Baktérie alebo plesne, ktoré môžu byť prítomné v menštruačnej tekutine, môžu byť pre pokožku škodlivé.

Môže spôsobiť bakteriálnu infekciu na tvári, podráždiť akné a zhoršiť iné ochorenia. Okrem toho sú v menštruačnej tekutine prítomné červené a biele krvinky, ktoré môžu potenciálne podráždiť pokožku a spôsobiť zápalovú reakciu. Ak sa menštruačná krv dostane do očí, môžu sa napríklad vyvinúť očné infekcie alebo sa z genitálií na tvár môžu rozšíriť vírusové infekcie, ako je napríklad herpes vírus.

Zabudnite na to!

Deklarované "výhody" používania menštruačnej krvi na pleť nemajú žiadny vedecký základ. Hoci sa môže zdať, že ide o lacnú alternativu "drakuloterapie", ktorú ponúkajú odborné dermatologické pracoviská, takáto snaha udržať si mladú, zdravú a čistú pleť má veľa rizík a je skôr nebezpečná. Môže zhoršiť vaše existujúce ochorenia a spôsobiť nové zdravotné problémy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor