MENU
zdravy-zivot

Je to šírenie hniloby na tvári. Lekárka o novom beauty trende

Pleťová maska z menštruačnej krvi, to je nový trend sociálnych sietí.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Je to šírenie hniloby na tvári. Lekárka o novom beauty trende

Na sociálnych sieťach sa rozvíja nový "beauty trend", menštruačná maska​​. Toto ošetrenie tváre sa vyrába z menštruačnej krvi a tvrdí sa o ňom, že má na pokožku blahodarný vplyv - zjemní ju, oživí, dodá žiarivosť... Môže to fungovať?

Na stránkach ako TikTok či Instagram koluje veľa videí o "skvelej" metóde skrášľovania pleti menštruačnou krvou  s heštegom #Periodbloodfacemask. Môže byť na účinku tohto značne nechutného postupu niečo pravdy? A je vôbec bezpečný?

Ako to funguje?

"Menštruačná maska" znamená nanášanie menštruačnej krvi na tvár. Príprava na ošetrenie zahŕňa umytie tváre. Krv sa odoberie z menštruačného pohárika, niektoré influencerky ju dokonca vytláčajú z tampónov alebo menštruačných vložiek, prípadne používajú čerstvo vytiahnuté tampóny ako aplikátory. Krv si nanášajú na tvár a krk čistými prstami, pričom sa držia ďalej od očí a úst. Nechajú pôsobiť 15 až 20 minút.

Údajné benefity krvavých masiek

  • Zlepšuje štruktúru pleti
  • Pomáhajú získať čistú a krásnu pleť
  • Vyživujú pleť potrebnými kmeňovými bunkami
  • Hydratujú a redukujú akné

Všetky tieto údajné výhody sú však špekulatívne a chýbajú im akékoľvek podporné dôkazy.

Čo hovorí veda?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali výhody používania menštruačnej krvi ako pleťovej masky. Naopak, existuje pomerne veľa dôvodov, prečo by sme o jej účinnosti mali v skutočnosti pochybovať.

Menštruačnú krv tvorí krv a odumreté tkanivo z výstelky maternice. "Pokým je krv v maternici, je sterilná. Akonáhle sa však dostane na vzduch, stáva sa liahňou baktérií," konštatuje francúzska gynekologička Odile Bagot. "Ak máte jemnú pokožku, hoci aj menšie akné alebo odreniny na koži, robiť si túto "masku" je pre pokožku nebezpečné a absolútne nehygienické. Baktérie sa vyvinú veľmi rýchlo. Je to ako šírenie hniloby na tvári," vysvetľuje  gynekologička. Navyše, koža je de facto nepriepustná, má nás chrániť, čo znamená, že údajné liečivé a regeneračné látky z krvi by do nej aj tak neprešli.

Čo môžete čakať namiesto hebkej pleti?

Menštruačná krv aplikovaná na tvár je mimoriadne nehygienická. Krv získaná z tampónov alebo menštruačných vložiek je kontaminovaná potom a baktériami, obsahuje niektoré dráždivé látky a nemala by sa aplikovať na pokožku. Dokonca aj krv získaná do menštruačného kalíška obsahuje odumreté bunky a iné dráždivé látky pre pokožku.

V pošve niekedy môžu mať ženy vaginálne, cervikálne alebo endometriálne infekcie. Baktérie alebo plesne, ktoré môžu byť prítomné v menštruačnej tekutine, môžu byť pre pokožku škodlivé.

Môže spôsobiť bakteriálnu infekciu na tvári, podráždiť akné a zhoršiť iné ochorenia. Okrem toho sú v menštruačnej tekutine prítomné červené a biele krvinky, ktoré môžu potenciálne podráždiť pokožku a spôsobiť zápalovú reakciu. Ak sa menštruačná krv dostane do očí, môžu sa napríklad vyvinúť očné infekcie alebo sa z genitálií na tvár môžu rozšíriť vírusové infekcie, ako je napríklad herpes vírus.

Zabudnite na to!

Deklarované "výhody" používania menštruačnej krvi na pleť nemajú žiadny vedecký základ. Hoci sa môže zdať, že ide o lacnú alternativu "drakuloterapie", ktorú ponúkajú odborné dermatologické pracoviská, takáto snaha udržať si mladú, zdravú a čistú pleť má veľa rizík a je skôr nebezpečná. Môže zhoršiť vaše existujúce ochorenia a spôsobiť nové zdravotné problémy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor