MENU
zdravy-zivot

Nebezpečná DNP: Elois po tabletkách na chudnutie vybuchla zvnútra!

Eloise Perry sa stala piatou obeťou žltých tabletiek na chudnutie vo Veľkej Británii
Zdroj: DailyMail, archív Perry
Zdravý život

Nebezpečná DNP: Elois po tabletkách na chudnutie vybuchla zvnútra!

Angličanke Eloise Parry, prestal fungovať metabolizmus potom, čo zjedla tabletky na chudnutie kúpené cez internet. Tie obsahovali nebezpečnú organickú zlúčeninu DNP.

O smutnej udalosti novinárom porozprávala jej slobodná matka piatich detí Fiona. „Nedeľa začala pokojne a ja som vôbec netušila, že si dcéra kúpila nejaké prášky na chudnutie.“ Už okolo obeda však mladá Angličanka pocítila nevoľnosť, a sama odišla do nemocnice. Lekári ju prehliadli a za tri hodiny oznámili matke smutnú správu.

Spálená zvnútra

Proti DNP neexistuje žiadna protilátka. Smrteľnou dávkou by mohli byť už dve tabletky a Eloise si ich vzala hneď osem. Akonáhle sa DNP dostala do obehu, jej metabolizmus sa začal zahrievať. „Dcéra sa tak sama spálila zvnútra, vybuchla ako TNT výbušnina,“ opisovala situácia pre DailyMail matka.

Varovanie

Lekári sa zo všetkých síl snažili stav mladého dievčaťa stabilizovať, ale pomôcť jej už nedokázali. Matka Fiona si teraz praje, aby sa podobná udalosť už nikdy neopakovala a dcérina smrť, by bola dôrazným varovaním pre všetky dievčatá na svete.„Eloise mala dvadsaťjeden rokov a nikdy si neplánovala vziať život. DNP nie je zázračným liekom na chudnutie. Je to zabijak, ktorý má podobnú štruktúru ako výbušnina TNT. Váš metabolizmus sa po jej použití rozbehne obrovskou rýchlosťou, ktorá vás nakoniec zabije. Tí, ktorí DNP predávajú, sa nestarajú aké škody spôsobujú, nič nevedia o bolesti a utrpenie ľudí, ktorí musia tieto veci zažívať,“ dodala utrápená Fiona.

Takmer 200-kilová tínedžerka schudla o polovicu, teraz motivuje obéznych

Dostupná DNP

Napriek nebezpečnému zloženiu, sa dá DNP kúpiť vo Veľkej Británii lacno a ľahko. Na internete ho ponúkajú desiatky eshopov, ako „veľmi účinný prášok na chudnutie“, ktorý vám „pri správnom použití, nemôže ublížiť“. Na druhej strane, zase čínske, ruské či turecké internetové obchody predávajú DNP vo veľkých baleniach, ktoré stačí len nadávkovať. Britský štátnz kontrolný úrad liečiv, nemôžu prijať proti výrobcom účinné opatrenia, ani ho zakázať, pretože DNP nie je klasifikovaná ako liek, a oficiálne sa používa ako pesticíd na ničenie buriny. Eloise Parry je piatou obeťou DNP vo Veľlej Británii. V celom svete ich podľa anglických údajov, zomrelo asi 60.

Nebezpečná DNP

DNP, 2,4-Dinitrophenol, je organická zlúčenina s množstvom možností využitia. Už okolo roku 1900 sa používala v rozbuškách na zapaľovanie TNT. V roku 1931 štúdia Stanfordskej univerzity ukázala, že látka má potenciál spôsobovať neuveriteľný úbytok hmotnosti, preto sa DNP stala základom mnohých prípravkov na chudnutie. O niekoľko rokov bola zakázaná, kvôli vážnym rizikám spojeným s jej užívaním. Účinok DNP na metabolizmus je silný. Látka umožňuje až 50 percentné zvýšenie bazálneho metabolizmu (BMR basal metabolic rate). DNP nemá anorektické účinky, čiže neznižuje chuť do jedla. Práve naopak, často boli pozorované záchvaty žravosti, hlavne potreba uhľohydrátov.

DNP ovplyvňuje i proces tvorby ATP, zdroja energie pre prácu svalov. Ak je v tele prítomná DNP, reakcie, ktorých výsledkom je v normálnom stave ATP, produkujú len teplo, pretože DNP tvorbu ATP znemožňuje. Výsledkom je zvýšenie telesnej teploty spravidla o 1 až 1,5 °C. Teplo je vylučované celým povrchom tela, hlavne hlavou. Veľký potenciál DNP pre odbúravanie tukov, je spojený s množstvom rizík a vedľajších účinkov. Zvýšenie telesnej teploty, nie je ničím ohraničené. Pri predávkovaní, človek "zhorí" zvnútra, pretože v tele neexistuje žiaden ochranný mechanizmus proti jej účinkom. Požitie 4-až 6-násobnej dávky je smrteľné. Nižšie predávkovanie môže poškodiť mozog a iné orgány.

Tučné omyly: Odborníci na chudnutie vás z nich vyvedú

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor