MENU
zdravy-zivot

Chcete sa konečne dobre vyspať? 5 tipov, ktoré fungujú

f
Zdravý život

Chcete sa konečne dobre vyspať? 5 tipov, ktoré fungujú

Na kvalitný spánok sa pripravte ešte pár hodín pred tým, než si ľahnete do postele. Verte nám, oplatí sa to. Ten rozdiel pocítite.

Ste bez nálady, prepadá vás nervozita, nič vás nebaví, chýba vám energia a stále vás niečo pobolieva. Tiež sa sťažujete? Ak zle spávate a často sa budíte, potom je to jasné.

Vedeli ste že...
...ak nespavosť dlhodobo neriešite, môže prerásť do chronickej. Zvyšuje riziko ischemickej choroby srdca, bolestí hlavy, ale aj psychických ochorení najmä depresií a podporujú rozvoj závislostí. Cieľom Svetového dňa zdravého spánku je znížiť problémy vďaka lepšej prevencii a poukázaním na nutné riešenie spánkových porúch.

1. Kým odbije polnoc

Všetko si načasujte tak, aby ste zaspali maximálne pol hodinu pred polnocou. Minimálne pol hodinovú rezervu si na zaspávanie a upokojenie tela aj mysle nechajte. Nie ste na to zvyknutí a dlhšie sa prehadzujete? Chce to iba čas a trpezlivosť. Na túto radu čoskoro nedáte dopustiť. Za to vám ručíme!Všetko si načasujte tak, aby ste zaspali maximálne pol hodinu pred polnocou. Minimálne pol hodinovú rezervu si na zaspávanie a upokojenie tela aj mysle nechajte. Nie ste na to zvyknutí a dlhšie sa prehadzujete? Chce to iba čas a trpezlivosť. Na túto radu čoskoro nedáte dopustiť. Za to vám ručíme!
Zdroj: Shutterstock

Všetko si načasujte tak, aby ste zaspali maximálne pol hodinu pred polnocou. Na zaspávanie a upokojenie tela aj mysle si taktiež nechajte 30-minútovú rezervu. Nie ste na to zvyknutí a dlhšie sa prehadzujete? Chce to iba čas a trpezlivosť. Na túto radu čoskoro nedáte dopustiť. Za to vám ručíme!

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia