MENU
zdravy-zivot

Návaly v menopauze? Správny jedálniček ich úplne odstráni

Strava dokáže pomôcť s problémami v menopauze.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Návaly v menopauze? Správny jedálniček ich úplne odstráni

Zmena stravy v menopauze dokáže takmer úplne potlačiť obťažujúce príznaky, vrátane nočného potenia a návalov horúčavy. Čo treba jesť?

Štúdia výskumníkov z Univerzity Georgea Washingtona v Spojených štátoch na ženách po menopauze ukazuje, že strava zohráva úlohu nielen pri chudnutí, ale pomáha aj v boji proti nepríjemnostiam, ktoré menopauzu sprevádzajú, ako sú návaly horúčavy, osteoporóza alebo depresia.

Polovica sledovaných žien dodržiavala vegánsku diétu s nízkym obsahom tuku, ktorá zahŕňala aj jednu šálku varenej sóje, asi 90 g, každý deň. Druhá polovica na strave nič nezmenila. Počas 12-týždňového obdobia si ženy zaznamenávali návaly horúčavy, ich frekvenciu aj závažnosť, ako aj ďalšie symptómy prechodu.

Zistenia štúdie ukazujú, že v skupine „nízkotučnej vegánskej stravy“ sa mierne až silné návaly horúčavy znížili o 88 % v porovnaní s 34 % v kontrolnej skupine. Na konci sledovaných 12 týždňov už ženy vo vegánskej skupine netrpeli žiadnymi návalmi horúčavy.

Aké potraviny okrem sóje odporúčajú odborníci jesť, aby ste sa nepríjemných príznakov prechodu zbavili aj vy?

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor