MENU
zdravy-zivot

Pobolieva vás koleno? Možno vám padá pozdĺžna klenba. Ako ju posilniť?

Pozdĺžnej klenbe dávajú zabrať aj tenučké podrážky letných topánok.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pobolieva vás koleno? Možno vám padá pozdĺžna klenba. Ako ju posilniť?

Správne postavenie chodidla udržuje aj pozdĺžna klenba. Ako si ju udržíte vo forme, a ktorým topánkam sa treba radšej vyhnúť?

Klenba nohy má dve základné štruktúry – pozdĺžnu a priečnu. Priečna prechádza popod prsty, v oblasti vankúšikov. Pozdĺžna sa ťahá po vnútornej strane chodidla. Pozdĺžna klenba reaguje na hmotnosť citlivejšie než priečna. Problém súvisí s postavením pätovej kosti, ktorá sa preklopí dovnútra. Klenba by tam aj bola, ale kosť by sme museli natočiť naspäť. V tomto prípade možno ani tak nepotrebujete ortopedické vložky, skôr topánky s pevnou pätou. Tá nedovolí, aby päta pri chôdzi spadla,“ konštatuje podiatrička BSc (HONS) Pod Med Denisa Mertl MCPod.

Pozor na podrážku

Kým začnete riešiť nohy svojich detí, pozerajte sa na zvyšok rodiny. Ak majú otcovia či dedkovia plochú nohu, nemôžete u dieťaťa počítať s dokonalou klenbou. Problémom môžu byť aj tenučké podrážky, z ktorých vás až páli podrážka. Ak sa chcete ťažkostí vyvarovať, aj pri výbere sandálov dbajte na to, aby ste mali spevnenú aspoň pätu. Dôležité je striedať výšku podpätku, nízky s vyšším. Neplatí to len pre lodičky a dámy.

Aké máte tenisky? 

„Aj niektorá športová obuv má skutočne vysokú pätu. Keď tieto topánky vymeníte, potom chvíľu akoby hopkáte. Snažte sa vždy vyberať obuv podľa činnosti, ktorej sa idete venovať. Rovné sandáliky alebo našuchovačky si zoberte, keď idete na kávu do blízkeho podniku. Na behanie po obchodoch sú vhodné vzdušné tenisky. Aj tak je vo väčšine centier pustená klimatizácia,“ radí odborníčka.

„Najskôr trpia nohy. Potom začnete pociťovať celkovú únavu. Podvedome sa budete snažiť nájsť pozíciu, aby vás nebolel chrbát.“
Denisa Mertl, podiatrička

Bolesť sa vyplazí

Ak situáciu neriešite, ťažkosti môžu ísť vyššie. „Najskôr sa ozve píšťala, potom sa objaví bolesť kolena, bedrového kĺbu, ale veľakrát aj krížovej časti chrbtice, ktorá je spojená s nohami. Krčná chrbtica síce nemá také spojenie, ale v ojedinelých prípadoch sa bolesť môže objaviť aj v tejto časti. Z kompenzačného držania tela sa môžu potom objaviť bolesti hlavy,“ vypočítava Denisa Mertl pribúdajúce problémy. Riešením ťažkostí sú ortopedické vložky.

Šup do topánok

Hoci odborníci často počúvajú protesty od svojich pacientov, ortopedické vložky sa skutočne zmestia do každej topánky. Po výstelke by ste mali siahnuť aj vtedy, keď nemáte problémy, ale máte baleríny s tenkou podrážkou. Stlmí nárazy pri chôdzi. Pri problémoch so spadnutou klenbou a s plochou nohou sú však vložky nutnosťou takmer v každej obuvi. Dnes sú dokonca aj značky, ktoré dávajú originálnu stielku na suchý zips a pri problémoch s chodidlom ju stačí vybrať a vložiť do topánky tú svoju. Na začiatku môžete pociťovať aj miernu bolesť, ale ak vydržíte, stav chodidla sa určite vylepší. Funkčné vložky vám urobia na mieru. Do letných sandálikov sú vhodné nenápadnejšie trojštvrťové vložky.

Musíte ich striedať

Na každú aktivitu sú vytvorené vhodné topánky. Naučte sa správne striedať šľapky, sandále, tenisky, lodičky, mokasíny. Platí to aj pre všetky voľnočasové aktivity. Na dlhej prechádzke v meste v šľapkách s tenučkou podrážkou vás nebude bolieť len pozdĺžna klenba.„Najskôr trpia nohy. Potom začnete pociťovať celkovú únavu. Podvedome sa budete snažiť nájsť pozíciu, aby vás nebolel chrbát. Skončíte s preťaženým svalstvom,“ hovorí Denisa Mertl o následkoch.

Rozcvičte to

Dobrá správa je, že pozdĺžnu klenbu si udržíte vo forme aj cvičením. „Ide najmä o posilňovanie vnútorných strán stehien a lýtok,“ vysvetľuje Denisa Mertl. „Postačí jednoduché cvičenie ako napríklad stláčanie loptičky kolenami. Oplatí sa aj chodiť po špičkách či stáť na jednej nohe päť sekúnd a pohojdávať sa na špičku.“ Šľacha, ktorá umožňuje dostať sa na špičku a udržať sa tam, ťahá nahor aj pätovú kosť. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor