Až tri štvrtiny z nás využívajú buď len hrudné, alebo len brušné dýchanie. Preťažujeme si tak buď krčnú, alebo bedrovú chrbticu. Pri hornom type dýchania sa často objavia okrem bolesti krčnej chrbtice a stuhnutého krku aj bolesti hlavy . Na posilnenie "core", čiže hlbokého stabilizačného systému, ktorý pomáha držať telo bez bolestí chrbta, veľmi pomôžu jednoduché dychové cvičenia

Vdychujte zásadne nosom

Dýchať treba nosom, nie ústami. Tými možno len vydychovať. Najprv sa naučte správne bránicové dýchanie: ľahnite si na chrbát, ruky ležia vedľa tela, plecia tlačíte nadol, smerom k hohám, nohy majte mierne skrčené. Pri nádychu sa vám dvíha hrudník, pri výdychu sa hrudník vracia päť a dvíha sa brucho.  A čo je dôležité – pri dýchaní si nepomáhajte pleciami, stále ich tlačte nadol.

Ležíte a chudnete! Japonská uteráková metóda na rovný chrbát a štíhly pás

Pomalé nádychy a výdychy

Na uvoľnenie napätého svalstva v oblasti šije, ktoré je typické pre ľudí s vysokým životným tempom, slúži hlbšie dýchanie. Opäť nacvičujte v ľahu. Začnite 3-sekundovým nádychom a 3-sekundovým výdychom, počítajte si v duchu nádych-dva-tri, výdych-dva-tri. Potom postupne predlžujte o sekundu nádych aj výdych – nádych-dva-tri-štyri… Takto skúste pokračovať až do desať, pričom medzi nádychom a výdychom spravte pauzu dve až tri sekundy. Pri dýchaní je dôležité sústrediť sa, ruky majte položené na bruchu, aby ste precítili, či správne dýchate do brucha. Nezabudnite, že nádych aj výdych je nosom.

Prieskum: Šokujúci prostriedok, ktorý vyše polovici žien účinne zaberie proti stresu

Tretí typ dýchania

Najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním je výborné aj dýchanie do spodných rebier. Ležte, dlaňami si chyťte spodné rebrá po bokoch trupu tak, že palec smeruje k chrbtici a ostatné prsty k hrudnej kosti. Plecia musia byť uvoľnené. Pri hlbokom nádychu nosom sa snažte roztiahnuť hrudný kôš do strán tak, aby ste pod rukami cítili, že hrudník smeruje do šírky a zvrchu ostáva bez pohnutia, alebo sa sploští. Dbajte na to, aby sa vám nedvíhali plecia ani nešli dopredu. Pri výdychu sa snažte zatiahnuť hrudný kôš tak, aby tvoril plynulú líniu s bruchom a pupok sa snažte čo najviac pritisnúť k chrbtici. Spodné rebrá by nemali vytŕčať ani dopredu, ani do strán.

Ak si osvojíte tieto dýchacie techniky a budete ich aj denne praktikovať, výsledky na chrbtici pocítite veľmi rýchlo.